I při cestě do jižních evropských zemí, kam patří také Chorvatsko, se turisté mohou nakazit zákeřnými infekcemi. Původně tropické nemoci přenášené bodavým hmyzem jako jsou západonilská horečka, papatači či leishmanióza už dávno nejsou doménou jen vzdálených exotických zemí.

Horečka od bodavého hmyzu

Zvýšená teplota, nevolnost, bolest a točení hlavy – takové příznaky přivedly třiačtyřicetiletou ženu den po návratu z chorvatského ostrova Korčula do nemocnice. „Už na dovolené se jí udělala vyrážka na nohách, ale nepřikládala tomu velkou váhu. V nemocnici jí lékaři provedli řadu vyšetření, která prokázala serózní zánět v mozkomíšním moku,“ popisuje epidemiolog a odborník na cestovní medicínu docent Rastislav Maďar.

Teprve po dalším zkoumání se ukázalo, že pacientka prodělala horečku papatači. Jde o virové onemocnění způsobené viry rodu Phlebovirus, které na člověka přenáší dvoukřídlý bodavý hmyz podobný komáru. Žena si v nemocnici poležela týden. Před nepříjemným zážitkem ji přitom mohlo ochránit jediné – kdyby použila repelent.

Proč komáři koušou pořád jen vás:

| Video: Youtube

Přenašeč patapači lítá nízko

Horečka papatači je nemoc projevující se vysokými teplotami, bolestí hlavy, svalů a kloubů, únavou či překrvením spojivek. Lidé si ji někdy pletou s letní chřipkou. „Virus může způsobit i serózní zánět mozkových blan, zejména u dětí, avšak s dobrou prognózou,“ upozorňuje Rastislav Maďar.

Horečka papatači se vyskytuje zejména ve středomořských oblastech, včetně těch, které jsou častým cílem i českých turistů. Jaká je prevence? Použití kvalitního repelentu, a to především na vycházky ve večerních hodinách. Dvoukřídlý přenašeč papatači lítá nízko a není vázán na vodní plochy. Může být večerním problémem především v přízemních ubytovacích zařízeních a stanech.

Nákaza postupuje z tropů do Evropy

„Stoprocentně v bezpečí nejsou turisté v Chorvatsku ani před u nás nejčastější exotickou importovanou nákazou - horečka dengue,“ upozorňuje epidemiolog Maďar. Tu přenáší infikovaná samička komára tropického a tygrovaného a projevuje se náhle vzniklou vysokou horečkou, úpornými bolestmi svalů a kloubů, vyrážkou či drobnými krvácivými projevy na kůži.

S tím, jak se otepluje klima, přesouvá se i přenašeč horečky dengue z tropických a subtropických pásem výše k severu. Podle informací, zveřejněných Evropským centrem pro prevenci s kontrolu nemocí, se komár tygrovaný už zabydlel například právě v Chorvatsku, ale také v Itálii, Slovinsku, Řecku, ve Francii nebo Španělsku. A jeho výskyt byl hlášen dokonce i u nás. Potom už stačí jen aby někdo přivezl virus z dovolené v exotice ve svém těle a komár se nasál jeho krve.

Chorvatská romantika. Zkazit ji může nákaza od bodavého hmyzu

Očkování a dobrý repelent

„Než vyrazíte k chorvatskému moři, ověřte si, že máte očkování proti žloutence typu A. Druhým zásadním krokem k ochraně zdraví je to, že si přibalíte kvalitní repelent s dobrou účinnou látkou, jako je například DEET. Neměl by být ale příliš silný kvůli vlivu na kůži a možné toxicitě,“ říká Jan Dvořák, lékař center očkování a cestovní medicíny Avenier a garant infektologie. Nejen, že repelent ochrání před nepříjemnými kousanci, ale především před infekcemi přenášenými zmíněným bodavým hmyzem, ale místy také před klíšťaty, která jsou v jižní Evropě jiná než u nás.

close MUDr. Jan Dvořák, lékař center očkování a cestovní medicíny Avenier a garant infektologie. info Zdroj: Se svolením Avenier zoom_in MUDr. Jan Dvořák, lékař center očkování a cestovní medicíny Avenier a garant infektologie.

S repelentem se nekoupejte

V posledních letech se hodně prosazuje trend ústupu od agresivnější chemie a snaha využívat přírodní repelenty. Ty ale podle doktorka Dvořáka poskytují spornou ochranu, nepůsobí dlouhodobě a do exotiky jsou naprosto nedostatečné.

„Připomínám, že repelenty jsou toxické pro vodní živočichy, proto určitě nedělejte to, že se jimi nastříkáte a pak vyrazíte na koupání do jezírka či rybníka. Vždy repelent aplikujte až poté,“ upozorňuje lékař. „Při nanášení na obličej si repelent nastříkejte nejprve do dlaně a rozetřete jej po tváři, na kterou jste už dříve aplikovali opalovací přípravek. Nezapomínejte proti hmyzu chránit také uši, nárty, či kotníky.“

Jak správně používat repelent

Repelenty určené k aplikaci na pokožku se nanášejí na nechráněné části těla. Spolehlivost a délka působení závisí na způsobu aplikace, rychlosti odpařování, absorpci kůže a na zvolené koncentraci účinné látky. Možnost opakované aplikace se řídí pokyny výrobce. Doktor Dvořák radí, jak správně repelent používat:

  1. Nejdříve aplikovat přípravek proti slunečnímu záření a nechat zaschnout.
  2. Repelent aplikovat na dobře větraném místě a daleko od otevřeného ohně, jemně a stejnoměrně, v přiměřeném množství ze vzdálenosti 20-30 cm.
  3. Repelent v kombinaci s opalovacím mlékem se aplikuje pouze na kůži, ne na oděv.
  4. Na citlivá místa těla přípravek aplikovat rukama, vyhýbat se místům s porušenou nebo podrážděnou pokožkou, očím, ústům, sliznici dýchacích cest. Po aplikaci si dobře umýt ruce vodou a mýdlem, aby se zamezilo riziku náhodného požití.
  5. Opakovaná aplikace v případě je nutností vždy po deklarované době účinnosti, po koupání nebo při intenzivnějším pocení.
  6. Hledat v popisu výrobku účinnou látku DEET. Repelent dosahuje maximálního účinku při 30% koncentraci účinné látky. Vyšší koncentrace není účinnější, pouze se prodlužuje délka ochrany, uvádí web Rei.com, určený pro cestovatele. Některé země nedoporučují prodej přípravků s DEETem v koncentraci nad 30 %. Pro děti a těhotné jsou vhodnější nižší koncentrace.