Rozhodně není sám, komu neschopnost udržet při pohlavním styku penis v dostatečné tuhosti ztrpčuje život. Poruchy erekce patří mezi nejčastější sexuální problémy. Objevují se u každého druhého padesátníka. Pozitivní je, že úspěšně je lékaři umí léčit v pětadevadesáti procentech případů. Základním předpokladem je ovšem včasná návštěva ordinace.

Se žádostmi o vydání léku bez předpisu se čeští farmaceuti setkávají už nyní, legislativa jim ale výdej neumožňuje
Lékárníci chtějí mimořádně vydávat léky na předpis. Lékaři jsou ale proti

Typy léčby, z nichž nejkrajnější je operace, jsou různé. Patří mezi ně léky i injekce. Moderní metodou je léčba rázovou vlnou, založená na působení mechanické energie. Spočívá v přiložení sondy na penis, je ambulantní a prakticky bezbolestná. „Díky ní se v intimních partiích zlepšuje krevní oběh, a tím se podpoří funkce topořivých tělísek,“ konstatoval primář kliniky UroKlinikum Praha Josef Stolz.

Efekt rázové vlny se může dostavit už po první aplikaci. Lékaři nicméně doporučují čtyři po deseti minutách, a to vždy s odstupem týdne. Jelikož se jedná o rehabilitační fyzikální metodu, není hrazena z veřejného zdravotního pojištění. Jedna dávka vyjde na nižší jednotky tisíc korun. 

Podstatná je prevence 

Pozitivní zkušenost s touto metodou má dvaapadesátiletý Milan, který společně s manželkou navštívil manželskou poradnu a urologa, protože problémy už zašly daleko. „Poprvé k poruše erekce došlo asi před třemi lety. Přisuzoval jsem to stresu v práci, čím víc jsem ale myslel na svoje selhání, tím horší to bylo,“ uvedl pro Deník.

Nakonec se začal sexu vyhýbat a jeho žena ho začala podezírat z nevěry. „To u nás vyvolávalo opakované hádky,“ popsal. Když mu dal urolog na výběr, jakou léčbu chce, vybral si právě rázovou vlnu. „Dnes si vyčítám, že jsem se návštěvě lékaře vyhýbal a nešel na vyšetření dřív. Možná by k manželské krizi vůbec nedošlo,“ dodal.

V Česku se na rakovinu prostaty léčí asi šedesát tisíc mužů.
Zrádná rakovina prostaty. I když muže zatím jen bolí záda, bývá už pozdě

Snížená kvalita sexuálního života může být spojena i s hormonálními změnami, kvůli kterým se mužům zvětšuje prostata. Pomoci mohou léky nebo moderní technologie REZŪM spočívající v aplikaci sterilní vodní páry do takzvané přechodové zóny prostaty. „Po zákroku odchází pacient domů,“ řekl Stolz. Metoda je citlivá, pacienta ale vyjde na desítky tisíc korun. U pokročilých forem zvětšené prostaty musí lékaři přistoupit ke klasickému chirurgickému řešení.

U potíží tohoto rázu je každopádně důležité snažit se problémům předejít. Je proto dobré, když muži chodí na pravidelné preventivní prohlídky k praktikovi. Díky nim totiž lékaři včas zachytí a léčí případné kardiovaskulární nemoci či cukrovku. Urologa by měli pravidelně po čtyřicítce navštěvovat muži, kteří měli v rodině rakovinu. Po padesátce pak všichni.

Člověk má být fit 

Rizikovými faktory intimních potíží jsou též kouření, obezita nebo dlouhotrvající stres. „Primárně: člověk má být fit. Doporučuji lehkou stravu. Neškodí ani sklenička vína, ale tady nehovoříme o litrech. Alkohol na druhou stranu způsobuje touhu,“ uzavřel urolog Stolz.