Stoj na jedné noze se zavřenýma očima. Jak na to?

Zdroj: Youtube

Schopnost stát na jedné noze může prý ukázat, kolik života vás ještě čeká. Svědčí o tom výsledky zajímavého testu.

Jen deset sekund

Jak uvedl odborný blog British Journal of Sports Medicine, data byla získána skupinou výzkumníků z různých zemí světa jako je Brazílie, Spojené království, USA, Finsko a Austrálie.

Fenykl a čaj z fenyklových semen pomáhají s trávením a hubnutím.
Nakopne metabolismus a reguluje tuk v krvi. Pomůže i s trávením a hubnutím

Cílem vědeckého týmu, který vedl Claudio Gil Araujo, bylo posoudit, zda schopnost, respektive neschopnost vládnout stát na jedné noze alespoň po dobu 10 sekund je nějak spojena s předpokladem brzkého úmrtí.

„Lidé poměrně stabilně udrží rovnováhu do svých 50 let věku. Poté se počet lidí, kteří s ní nemají potíže, poměrně rychle zmenšuje. Pro část jedinců se tak automaticky zvyšuje riziko pádů a jiných nepříznivých zdravotních následků,“ uvedl British Journal of Sports Medicine, který zveřejnil i příslušnou studii.

Průzkumu se zúčastnili i jedinci s vysokým tlakem a obezitou.Průzkumu se zúčastnili i jedinci s vysokým tlakem a obezitou.Zdroj: Shutterstock

Ruce v bok a dívat se před sebe

Jak celý výzkum přiblížil i web Univerzity v Bristolu, aby měli všichni testovaní stejné podmínky, museli se dotýkat přední částí volné dolní končetiny zadní strany nohy, na které stáli. Dívali se před sebe a ruce měli podél těla. Byly povoleny až tři pokusy na každou nohu.

Bodlákový olej ze světlice barvířské má řadu na zdraví pozitivních účinků.
Málo známý olej pomáhá hubnout a zlepšuje pleť, potvrdil to i tým vědců z Iránu

Celkem se výzkumu zúčastnilo 1 702 lidí ve věku 51–75 let. „Pětina lidí to nezvládla,“ shrnul web Bristolské univerzity.

Kdo měl potíž uspět a kdo brzy umřel

Obecně platí, že ti, kteří v testu neuspěli, měli horší zdravotní stav. Tedy trápila je obezita, vysoký tlak a cukrovka 2. typu byla ve skupině neúspěšných dokonce až třikrát častější než v té skupině, která test zvládla.

Během průměrné doby sledování 7 let zemřelo 123 osob, tedy 7 procent ze všech testovaných lidí. Nejčastější důvody byly tyto:

  • rakovina (32 %)
  • kardiovaskulární onemocnění (30 %)
  • respirační onemocnění (9 %)
  • komplikace spojené s COVID-19 (7 %)

Nahrává se anketa ...

Tvrdá fakta. Kdo neustojí, zemře dříve

Když byla tato úmrtí rozdělena mezi ty, co testem stání na jedné noze prošli a těmi, co neprošli, tak ze skupiny neúspěšných zemřelo 17,5 procenta lidí, zatímco ze skupiny úspěšných pouze 4,5 procenta lidí.

Generální ředitel Všeobecné zdravotní pojišťovny Zdeněk Kabátek
Dostupnost péče je, že se každý včas dostane k té kvalitní, říká ředitel VZP

„Po zohlednění věku, pohlaví a základních onemocnění byla neschopnost stát bez opory na jedné noze po dobu 10 sekund spojena s 84% zvýšením rizika úmrtí z jakékoli příčiny během následujících deseti let,“ shrnul web Univerzity v Bristolu.