Nadpozemsky voňavá majoránka není původem česká bylinka. Ze Středomoří, včetně středomořských břehů Afriky, se k nám dostala až někdy v raném středověku. A byl to šťastný okamžik. Její pečeť nese to nejlepší z tradiční české kuchyně. Kde by bez majoránky byla česnečka, bramboračka, karbanátky, dušená i pečená masa, bramboráky či paštiky?

Chuť, kterou majoránká dává jídlu, je ovšem jen polovina jejích schopností. Umí si například poradit se všemi neduhy souvisejícími s neklidem, třeba s nekvalitním spánkem.


Nahrává se anketa ...

Koření i léčivo

„Sláva majoránky je velmi stará. A už od začátku se prolínaly její přednosti - jednou byla oblíbená jako koření, jindy jako léčivo,“ píše o skromné a nepříliš náročné bylince neurolog Zbyněk Mlčoch na webu Bylinky pro všechny.

Majoránku znali už ve starém Egyptě a v Římě. K nám ji dovezli křižáci z Jeruzaléma. Dobrým zvykem středověkých matron bylo pěstovat majoránku v květináči na okně.

„Hlavní léčivou vlastností majoránky je její silně tišící vliv na nervovou soustavu. Používá se proto při rozčilení, stresu, nespavosti, migréně a pocitech slabosti,“ upřesňuje Zbyněk Mlčoch.

Majoránka toho umí spoustu. Jak jsme psali v dřívějším článku, účinkuje například při střevních potížích, rýmě, nachlazení, horečkách či ulevuje ženám od menstruačních bolestí a při menopauze.

Majoránka přináší mysli klid a mír

Vonné silice, které lístky majoránky obsahují, mají tak zklidňující a harmonizující sílu, že si dokážou poradit se všemi neduhy spojenými s neklidem. A to prý i tam, kde ostatní bylinky selhaly.

„Majoránka přináší klid do zaneprázdněné a rozhárané mysli; přináší mír,“ opěvuje voňavou bylinku aromaterapeutický blog Miss Apis Mellifera s tím, že právě tyto schopnosti z ní dělají ideální lék na nespavost.

Majoránka je v zemích svého původu vytrvalá divoce rostoucí bylinka. U nás se kvůli citlivosti na zimu pěstuje jako letnička. Účinnou zklidňující silici oleum majoranae obsahuje celá nadzemní část: stonky, lístky i květy.

„Její efekt bývá silnější než u obvykle používané levandule nebo heřmánku. Pouhých pár kapek majoránkového oleje na polštář pomůže i těm nejfrustrovanějším nespavcům,“ uvádí blog.

Pokud člověk leží uprostřed noci v posteli a nemůže zabrat, stačí nakapat na roh polštáře trochu majoránkového oleje. „Jak budete vdechovat vůni, vaše dýchání se zpomalí a myšlenky uklidní. Budete ospalí, ztěžkne vám hlava… A prospíte celou noc,“ slibuje Miss Apis Mellifera.

„Hodinu před spaním dopřejte svému polštáři tři až čtyři kapky majoránkového oleje. Bylinka zlehka provoní celou ložnici a spánek brzy přijde sám,“ dodává blog.

Majoránka aktivuje hormon spánku

„Esenciální olej z majoránky je přírodní sedativum. Vdechování jeho vůně spouští uvolňování melantoninu (hormon důležitý pro správný biorytmus spánku a bdění; pozn. red.) v těle, které se tak přepne do klidového stavu připraveného na odpočinek a spánek,“ vysvětluje blahodárný efekt majoránkové vůně specializovaný web Mega We Care.

Olej můžete nejen kapat na polštář, ale takého ho přidat do difuzéru či do masážního oleje.

Majoránkový olej

Majoránkový olej si můžete koupit v lékárně, ale není nic snadnějšího než si vyrobit vlastní:

  1. Do zavírací skleničky napěchujte otrhané lístky (klidně i s květy) a zalijte je rostlinným olejem bez výrazné vůně - třeba slunečnicovým.
  2. Sklenici uzavřete a nechte zhruba deset dní na teplém místě, ať se do oleje uvolní všechny vonné silice z bylinky.
  3. Hotový majoránkový olej přeceďte do lahviček z tmavého skla. Uchovávajte ho v chladu.

Majoránkový čaj mírní křeče a bolesti

Celkové uvolnění a uklidnění, které umí majoránková vůně dopřát organismu, pak pomáhá zvládnout i další potíže, za které může prvotní stres a neklid. V tomto případě účinkuje nejlépe ve formě čaje.

„Čaj z listů nebo květů pomáhá při různých problémech s trávením či při nechutenství. Zmírňuje také příznaky menopauzy a změny nálad související s menstruací. Dále tlumí svalové křeče i bolesti při zánětech nervů,“ píše web RX List.

„Majoránka je léčivá rostlina s různými prokázanými farmakologickými vlastnostmi, včetně antioxidačních, antibakteriálních, hepatoprotektivních (ochraňující játra; pozn. red.), kardioprotektivních, antivředových, antikoagulačních (snižující srážlivost krve), protizánětlivých, antiproliferativních (bránící buňkám v jejich růstu a množení, čehož se využívá při nádorových onemocněních) a protiplísňových účinků,“ shrnuje širokou škálu využití známé bylinky odborný článek biotechnoložky Fatemeh Bina a laborantky Roji Rahimi.

Lék na zlomené srdce

Zajímavou vlastností majoránky je pak podle bylinkářů a lidových léčitelů schopnost uzdravit zlomené srdce. „Prý vyléčí všechny lidské žaly, i ten největší - nešťastnou lásku,“ píše o majoránce Zbyněk Mlčoch.

„Majoránku podle řecké mytologie pěstovala i bohyně lásky Afrodita. Je proto součástí různých lektvarů lásky,“ dodává závěrem neurolog.

A dává to smysl. Dlouhý a kvalitní spánek je základem duševní pohody, uzdravuje tělo a dává mu sílu. V tomto rozpoložení pak člověk jistě lépe překoná i nějakou tu nešťastnou „love story“ a jiné pohromy.

Shrnutí:

  • Esenciální olej z majoránky působí jako přírodní sedativum. Vdechování jeho vůně spouští uvolňování melantoninu, tedy hormonu důležitého pro dobrý spánek.
  • Olej lze nakapat na polštář či ho přidat do difuzéru nebo do masážního oleje.

Všude kolem nás rostou i další zajímavé a prospěšné rostliny. Níže najdete více článků zaměřených na téma, jak upevnit své zdraví díky darům přírody.