Deset roků stráví ve vězení šestačtyřicetiletý Jaroslav Matějka z Karviné. Včera o tom rozhodl Krajský soud v Ostravě, který jej uznal vinným z trestného činu ublížení na zdraví s následkem smrti. Matějka v prosinci loňského roku připravil o život sedmadvacetiletého muže, který udržoval intimní poměr s jeho družkou. Ta se v té době s Matějkou rozcházela. Ukončila tak mnohaletý vztah, který se postupem času dostal do slepé uličky. Podle ženy byl důvodem alkohol a údajná Matějkova nevěra.

Tragédie se odehrála ve večerních hodinách v prodejně potravin na ulici Makarenkově v Havířově, která patřila družce obžalovaného. Ta do svého obchodu přišla s novým přítelem. Oba muži se pohádali. Pře nakonec vyvrcholila krvavou rvačkou a smrtí.

Matějka tvrdil, že na něj sok zaútočil a brutálně jej začal bít. Dokonce prý po něm hodil popelníkem, mlátil jej pěstmi a kopal do něj. Ve strachu utekl na chodbu, kde byly uskladněny pivní sudy. Při dalším útoku mezi ně upadl. V té chvíli si všiml na zemi ležícího kuchyňského nože, který vzal do ruky. Protivník s ním poté prudce škubl a obrátil jej proti sobě. Podle Matějky došlo ke kontaktu a nechtěnému bodnutí do oblasti nadbřišku. Muž utrpěl velmi vážná zranění včetně krvácení do dutiny břišní, kterým podlehl. Znalkyně z oboru zdravotnictví však takovou možnost zranění vyloučila. Soud navíc neuvěřil ani tomu, že obžalovaný čelil brutálnímu napadení. Utrpěl totiž jen dvě relativně drobná poranění, zatímco oběť měla zranění daleko více.

Soud uložil Matějkovi trest na samé spodní hranici sazby, která za ublížení na zdraví s následkem smrti činí deset až patnáct let. Pokud by ke zločinu došlo před zářím loňského roku, hrozilo by Matějkovi pouze pět až dvanáct let. Novela trestního zákona však tento čin posunula na úroveň vraždy, za kterou lze také uložit deset let až patnáct let žaláře.

Matějka se proti verdiktu odvolal, státní zástupkyně si ponechala lhůtu k vyjádření. Konečné slovo tak bude mít Vrchní soud v Olomouci.