V prvním zářijovém týdnu se také zaměří na kontrolu dodržování pravidel přecházení silnic, zvláště na nebezpečných místech v centrech měst a obcí. Při celorepublikové akci Zebra chtějí policisté odbourat mýtus o absolutní přednosti chodců na přechodech, řekli policejní mluvčí z jednotlivých regionů.

Preventivní akce se zaměří na přechody v okolí škol, kde budou policisté rozdávat dětem malé dárky. Zvláštní pozornost chtějí policisté věnovat přechodům na silnicích s více jízdními pruhy, kde je přecházení silnice zvláště nebezpečné. "Chodci by se měli od policistů mimo jiné dozvědět, jak je důležité navázání očního kontaktu s řidičem nebo jaké jsou technické možnosti zastavit na přechodu vozidlo na poslední chvíli," upřesnila mluvčí severomoravské policie Dagmar Bednarčíková.

Na zvýšenou aktivitu se chystá také městská policie, například v Českém Těšíně budou strážníci monitorovat silnice u škol od 7.30 až do 11.30. "Přechody u škol hlídáme celoročně, ale jen ráno. První školní den je však netypický, děti jsou nepozorné a domů se vracejí postupně, takže budeme hlídkovat celé dopoledne," uvedl ředitel českotěšínské městské policie Jan Hrůza.

Více kontrol chodců i řidičů chystají policisté také na Bruntálsku. "Děti jsou po prázdninách více rozjívené a hrozí větší riziko dopravních nehod," poznamenala mluvčí bruntálské policie Lucie Zgarbová.

Dětská úrazovost je jednou z nejčastějších příčin úmrtí dětí do 15 let, jen za posledních sedm let jich přímo na přechodech zemřelo 18. Policisté upozorňují na to, že rodiče mohou děti lépe ochránit také vhodným oblečením a reflexními prvky na aktovkách či botách.