V rukou ochránců zákona skončili v pondělí ráno dva muži, kteří kradli kola z automobilu Peugeot zaparkovaného v Ostravě-Fifejdách. Na dopadení jednoho z nich se výraznou měrou podepsal pes Xaron.

„Podezřelé dvojice, která u vozidla klečela, si všimla vyslaná hlídka ostravského pohotovostního pořádkového odboru. Muži měli na sobě dokonce černé kukly s otvory pro oči. Po spatření policistů se oba dali na útěk. Jednoho z nich (23 let, z Ostravy) policisté záhy chytili, druhý utekl,“ popsal situaci mluvčí severomoravské policie Milan Klézl s tím, že na místo byl vzápětí přivolán psovod se služebním psem Xaronem, který zhruba dvacet minut po zločinu vyrazil po stopě pachatele. „Psovoda vedl směrem k ulici Oskara Motyky, kde nalezl odhozenou kuklu. Pak pokračoval až na konec této ulice a následně ke křižovatce chodníku se stezkou pro cyklisty. Zde v nízkém křovisku štěkáním označil druhého z podezřelých – 18letého mladíka z Moravské Ostravy,“ doplnil Klézl.

Severomoravští policisté minulý týden řešili i další nezvyklý zločin. Z trestného činu vydírání obvinili pětačtyřicetiletého muže z Ostravy, který se svérázným způsoben snažil přimět devětačtyřicetiletou ženu k údajnému vrácení dluhu ve výši padesáti tisíc korun. Ze hřbitova v Petřvaldě vzal urnu s popelem její zesnulé matky. Poté ji zavolal s tím, že urnu vrátí až po zaplacení padesáti tisíc korun.

Desítky policistů byly v pohotovosti kvůli baníkovským fanouškům, kteří cestovali na zápas Baníku Ostrava do Zlína. Ochránci zákona monitorovali jejich odjezd z ostravských vlakových nádraží a poté i jejich návrat. Vše se obešlo bez vážnějších incidentů, policisté neměli důvod zasahovat. Ostravský okresní soud uvalil vazbu na třicetiletého muže z Příbora, který je stíhán za rozsáhlé podvody s mobilními telefony. Vystupoval jako zástupce firmy Nokia a sliboval dodání nových modelů za výhodné ceny. Uvěřilo mu nejméně patnáct lidí, od kterých vyinkasoval zálohy v celkové výši kolem sto tisíc korun. Počet obětí však bude zřejmě podstatně vyšší. Podvodník řádil v Ostravě, Praze, Českých Budějovicích a dalších městech celé republiky.

Ve středu ráno zasahovali moravskoslezští hasiči u požáru domu ve Staré Vsi nad Ondřejnicí. Oheň založil sám majitel, který na několika místech rozlil hořlavinu a nato ji zapálil. Poté utekl. Důvodem nesmyslného činu může být, že na jeho dům z roku 1900 byla nařízena exekuce. Škoda činí sto tisíc korun.