Advokát Martin Schullhauser je vinen! Tak zní nezvratitelný verdikt Vrchního soudu v Olomouci, kam se obviněný odvolal poté, co jej Okresní soud v Karviné letos na jaře odsoudil za vymáhání a přijetí úplatku k dvouleté podmínce a čtyřletému zákazu činnosti v advokacii. Navíc musí dotyčný ještě zaplatit dvě stě tisíc korun pokuty.

Ostravský státní zástupce Karel Kalda potvrdil, že Vrchní soud verdikt prvoinstanční soudu formálně zrušil a vynesl rozsudek nový, nicméně trest je totožný. Čím se advokát Schullhauser dle mínění soudců provinil? Po svém klientovi Karlu Muroňovi požadoval osm set tisíc korun, které chtěl údajně použít na ovlivnění vyšetřovatele a státního zástupce. Muroňovu firmu Beskydská finanční BF totiž Schullhauser obhajoval v kauze daňových nedoplatků a jejímu majiteli se snažil namluvit, že pomocí peněz dokáže ovlivnit státní orgány, které by trestní stíhání manažerů Beskydské finanční BF odložily. Pamláre pro advokáta měl být luxusní mercedes v hodnotě jeden a čtvrt milion korun.

Policie o všem věděla

Při dokazování se však zjistilo, že Schullhauser ve chvíli, kdy chtěl po svém klientovi peníze na údajné uplácení policisty a žalobce, musel vědět, že vyšetřování kauzy beskydské finanční bude beztak odloženo. Jako důkaz pro policii a soud si Karel Muroň nahrál rozhovory se svým advokátem na kazetu a dokonce i peníze, které Schullhauserovi předal, byly označené. Policisté poté Schullhausera zatkli kousek od místa bydliště Karla Muroně, když s ním jel do Prahy převzít požadovaný mercedes, na který existovala skutečná objednávka. Že své iniciály jako budoucí majitel vozu pražskému prodejci vozů této značky skutečně poskytl, sám Schullhauser potvrdil.

Je to policejní komplot, tvrdí Schullhauser

Obviněný advokát vinu nikdy nepřiznal a u soudu tvrdil, že jde o policejní komplot. „Pan Muroň je policejní agent. A navíc proces nebyl spravedlivý, protože mi bylo odepřeno právo na obhajobu. Svědky, kteří mohli dosvědčit mou nevinu, soud nevyslechl,“ tvrdil po rozsudku u okresního soudu Schullhauser. Sám u soudu nevypovídal, protože tvrdil, že by tím mohl způsobit újmu sobě či někomu sobě blízkému., Také žádal proces s vyloučením veřejnosti. „Ta věc souvisí s přípravou vraždy celníka Radka Zwierzyny, kterého chtěl nechat zabít podnikatel Radovan Krejčíř,“ zdůvodnil Schullhauser soudu proč nechce vypovídat. Tvrdil, že jeho obvinění je Muroňovy strany msta za to, že obhajoval Zwierzynu proti krejčířovi, s nímž byl údajně ve spojení Karel Muroň.