Od listopadu loňského roku do těchto dnů vnikl nejméně do třiceti různých objektů, kde vzal věci za 700 tisíc korun. Konečné číslo může být podstatně vyšší. Jeho spanilá jízda skončila v Ostravě, kde jej po náročném pátrání a za využití informátorů zadrželi ostravští kriminalisté.

Při vyšetřování se ukázalo, že šlo o velmi zkušeného zločince, který však rozhodně nebyl neomylný. V jednom případě se vloupal do prodejny Elektro v Hlučíně na Opavsku, kde vzal šestatřicet mobilních přístrojů nejrůznějších značek. Později však přišel na to, že si odnesl jen bezcenné makety telefonů. Cizinec si oblíbil především tělocvičny, které si v podvečerních hodinách pronajímali rekreační sportovci.

„Pomohlo mu to, že si lidé své věci řádné nezajistili,“ prohlásil ostravský kriminalista Miroslav Adamčík s tím, že zločinec působil velmi důvěryhodně. Navíc snadno navazoval kontakty a díky tomu se i několikrát vetřel do přízně hráčů, které požádal, zda si s nimi nemůže například zakopat. Poté si půjčil klíče od šatny, kde vzal, co se dalo. „Pak v klidu a bez problémů odešel,“ řekl Adamčík.

Zloděj využíval i toho, že se při krádežích zmocnil dokladů. Nejméně tři z nich měly fotografie, jejichž obličeje se mu velmi podobovaly, navíc odpovídal i věk. „Na první pohled se nesrovnalosti nedaly odhalit,“ potvrdil Adamčík s tím, že lest neprohlédla ani policejní hlídka na Novojičínsku, které dotyčný při silniční kontrole předložil cizí doklady. Používal je také při kontrolách v městské hromadné dopravě, kde jej několikrát při jízdě načerno přistihli revizoři. Pokaždé ochotně ukázal cizí občanský průkaz.

Slovák, který perfektně mluvil česky, úřadoval zejména v Ostravě. Když ale zjistil, že je mu policie na stopě, vyrazil do dalších měst našeho regionu. Objevil se mimo jiné na Hukvaldech. Zde zneužil důvěřivosti člověka, který jej u sebe ubytoval. Nepoctivec tvrdil, že jako vyučený zlatník mu vyčistí a opraví cennosti, se kterými ale zmizel. V té době již kriminalisté měli jeho detailní popis, stále však nevěděli, o koho jde.

„Šli jsme po něm. Vždy jsme ale přijeli na místo pět minut po dvanácté. Stačil již změnit místo,“ řekl Adamčík. Policisté tušili, že zlodějem může být cizinec, proto požádali o pomoc ochránce zákona z okolních států. Nakonec se ukázalo, že popis i způsob krádeží sedí na šestadvacetiletého Slováka. Před několika dny byl zatčen v Ostravě. V autě se pokusil ujet, když ale zjistil, že má za sebou několik policejních vozů, dostal rozum a zastavil. Při výslechu se ke všemu přiznal. Věci za zlomek jejich skutečné ceny prodával v zastavárnách.

Okresní soud v Ostravě na něj uvalil vazbu. Při zlodějských výpravách pomáhali cizinci tři místní komplicové. Policisté již znají jejich jména a dopadení výtečníků je pouze otázkou času.