Policisté ukončili vyšetřování tragického případu, při kterém se v červnu letošního roku v řece Odře utopili dva Romové prchající před hlídkou městské policie.

„Ostravští policisté nezjistili, že by byl spáchán nějaký trestný čin,“ uvedl mluvčí severomoravské policie Milan Klézl s tím, že případ byl v minulých dnech odložen. Ochránci zákona mimo jiné prověřovali, zda strážníci během zákroku neporušili zákon či předpisy. „Hlídka Městské policie Ostrava nijak nepochybila,“ prohlásil Klézl.

Tragédie se odehrála v úterý 12. června. Strážník, který se ve svém volnu projížděl na kole, zpozoroval v Ostravě-Petřkovicích skupinku pěti Romů, která na vozíku vezla měděné trubky. Ochránce zákona pojal podezření, že může jít o kradené věci. Proto přivolal své kolegy ve službě. Když Romové zahlédli uniformy, dali se na útěk. Dva z nich skočili do nedaleké řeky Odry. Nad oběma (17, 18 let) se vzápětí zavřela hladina.

Strážníci se ihned vrhli za nimi a snažili se je zachránit. Kvůli špatné viditelnosti pod vodou a hloubce, která v těchto místech přesahovala čtyři metry, se jim to však nepodařilo. Mrtvá těla až později vytáhli hasiči a policejní potápěči. Pitva prokázala, že příčinou smrti bylo utonutí. Vše nasvědčuje tomu, že Romové špatně odhadli hloubky řeky. Pravděpodobně se domnívali, že dokáží přejít na druhý břeh. Navíc neuměli dobře plavat a těžký vodou nasáklý oděv je stáhl dolů.

Během vyšetřování se ukázalo, že tragédii odstartovala banální záležitost na staveništi v areálu bývalé nemocnice v Ostravě-Petřkovicích. Romové zde pracovali jako brigádníci při demolici objektu. Bez vědomí majitele si na vozík naložili měděné trubky, které chtěli odvézt do sběrny. Při tom je však o chvíli později přistihl strážník v civilu.

Důvodem, proč se Romové dali na útěk, byla zřejmě skutečnost, že někteří z nich figurovali na seznamu celostátně hledaných osob.

Jeden z přeživších mladíků (22 let) skončil krátce po svém zadržení ve věznici – soud na něj kvůli majetkovým deliktům vydal zatykač. Další (17 let) byl na útěku z výchovného ústavu. Čtyři z pěti aktérů tohoto tragického případu již měli v minulosti problémy se zákonem.

 

Text foto: TRAGÉDIE. Utonulé mladíky vytáhli z řeky hasiči a policejní potápěči. Foto: Deník/Adolf Horsinka