V březnu letošního roku je Krajský soud v Ostravě poslal celkem na čtvrt století za mříže. Všichni se proti verdiktu odvolali. Uspěl však pouze jediný z nich.

Tři nespokojení

Vrchní soud po drobném upřesnění právní kvalifikace potvrdil trest Tomáši Skopalovi (sedm let a deset měsíců vězení), Robertu Kůsovi (šest a půl roku žaláře) a Tomáši Matouškovi (pět let a osm měsíců za mřížemi). Naopak spokojený mohl být poslední ze čtveřice – Ján Horák, který si měl původně „odsedět“ pět let. Vrchní soud ale dospěl k závěru, že během ostravského hlavního líčení nebyla jednoznačně vyvrácena jeho obhajoba, že falešnou bankovku dostal při reklamaci mobilního telefonu.

Jak uvedl mluvčí Vrchního soudu v Olomouci Petr Angyalossy, odvolací senát jeho jednání překvalifikoval z trestného činu padělání a pozměňování peněz pouze na udávání padělaných a pozměněných peněz, kde je trestní sazba podstatně nižší. Horák nakonec vyvázl s podmíněným dvanáctiměsíčním trestem s odkladem na zkušební lhůtu tří let.

Dílnu nenašli

Společným jmenovatelem poněkud komplikovaného případu jsou čísla na nepravých bankovkách. Všechny pocházely z jedné padělatelské dílny, kterou se však policii nepodařilo vypátrat. Bankovky v hodnotě dvou tisíc, tisíce a pěti set korun se v roce 2006 různými cestami dostaly do rukou jednotlivých obžalovaných. Jeden z nich za ně v Hlučíně na Opavsku nakoupil látky sloužící k výrobě pervitinu.

Falešná dvoutisícovka posléze skončila u dalšího výtečníka, který poznal, že jde o padělek. V té chvíli jej nenapadlo nic lepšího, než falzifikát „vylepšit“ ochranným proužkem z padesátikoruny. Pak jím zaplatil dalšímu nic netušícímu člověku, který bankovku vytáhl na čerpací stanici. Obsluha podvod odhalila a přivolala policii.

Automat odhalil falzifikát

Další dva obžalovaní nezávisle na sobě získali padělky v hodnotě tisíce a pěti set korun, které se snažili udat na Karvinsku a Bohumínsku. První z nich navštěvoval herny, trafiky a malé obchody. Minimálně dvakrát byl úspěšný, v jednom z obchodů mu ale prodavačka odmítla falzifikát vzít. Smůlu měl také v baru v Karviné-Hranicích, kde pětisetkorunu vložil do výherního automatu. Přístroj vybavený čtecím zařízením na zkoumání bankovek ji vyhodnotil jako podezřelou a spustil poplašné zařízení.

Muž po barmance požadoval vyplacení hotovosti. Žena mu však vystavila pouze potvrzení s tím, že mu peníze dá až poté, co zařízení prohlédne technik. Nepoctivec proto raději odešel.

Druhý z dvojice – Ján Horák, který nakonec dosáhl snížení trestu, si na své konto připsal pouze jediný zločin. V bohumínském baru si nechal rozměnit padělanou pětisetkorunu. Hájil se tím, že peníze získal od prodejce, u něhož reklamoval vadný mobilní telefon. Krajský soud mu neuvěřil a poslal jej na pět let za mříže. Tento verdikt však nyní Vrchní soud změnil a Horákovi vyměřil jen podmíněný trest. Proti rozsudku již není odvolání.