Soud je včera zprostil obžaloby, protože se podle něj neprokázalo, že skutečně spáchali uvedené trestné činy. Státní zástupce šestici mužů obžaloval, že připravili opavský Ostroj o téměř 60 milionů korun. Bývalé dva ředitele firmy nařkl z trestného činu porušování povinností při správě cizího majetku a čtveřici obchodních zástupců z podvodu.

Žalobce bývalému generálnímu řediteli Ostroje Josefu Mohylovi a obchodnímu řediteli Stanislavu Budirskému vytýkal, že firma vyplatila v letech 1995 až 1997 milionové provize čtyřem zástupcům obchodních firem, které měly zprostředkovat na trhu pro podnik Ostroj Opava nové zakázky. Podle státního zástupce obchodníci smluvní závazky vůbec neprováděli a jejich řádné plnění jen předstírali. S tím ale soud nesouhlasil, když vycházel z výpovědí svědků.

„Nebylo prokázáno, že by tuto činnost nevyvíjeli,“ uvedl včera soudce Tomáš Tkačík. Státní zástupce v obžalobě také tvrdil, že firma Ostroj Opava měla ve své době na trhu dominantní postavení. Z výpovědí svědků ale vyplynulo, že tomu tak nebylo a na trh se tlačily zahraniční firmy. Provize pro obchodní zástupce byly navíc započítány do výsledné ceny výrobků. „Neprokázalo se, že by byla způsobena škoda,“ dodal soudce Tkačík.

O vyplácení provizí podle něj věděly dozorčí rada firmy i finanční úřad. Soud státnímu zástupci vytkl složitost formulací a rozpory uvedené v obžalobě. Žalobce se po vynesení rozsudku proti verdiktu soudu odvolal a podal stížnost.

Před Krajským soudem v Ostravě stanuli nedávno také další lidé z vedení firmy Ostroj Opava. Šéfa opavské společnosti Ostroj Vladimíra Trochtu poslal tento soud na šest let do vězení za to, že se měl na úkor své firmy obohatil o 55 milionů korun. Olomoucký Vrchní soud ale rozsudek zrušil a nařídil nové projednání případu.