Státní zástupce Karel Kalda loni v únoru nařkl z tunelování fondu bývalého náměstka ostravského primátora Zbyňka Pražáka a bývalého ředitele fondu Petra Kucharčíka, kteří měli způsobit fondu škodu ve stovkách milionů korun. Pražák se zodpovídá z porušování povinností při správě cizího majetku a porušování závazných pravidel hospodářského styku.

On sám považuje nařčení z trestných činů za nesmysl. „Mám čisté svědomí, lze si prověřit v mém majetku i v majetku mých nejbližších, že jsem nikde žádné vytunelované miliony neschoval a nikde nemám žádná tajná konta,“ tvrdil během procesu.

Náměstek primátora působil v investičním fondu Kredital, který je od roku 2000 v likvidaci, jako předseda představenstva. Policie Pražáka obvinila v této souvislosti z trestného činu už v roce 2002. Údajně neoprávněně zvýhodnil při obchodních operacích jiné obchodní společnosti, a tím poškodit fond Kredital. Zároveň měl porušit ustanovení o investičních společnostech v tehdy platném znění.

Pražák tvrdil, že problém vznikl v roce 1996, kdy se fond transformoval na akciovou společnost, ale obchodní soud odmítl tuto změnu zapsat. „Vlastníme důkazy o tom, že Komise pro cenné papíry nás brala jako klasickou akciovou společnost,“ tvrdil.

Petr Kucharčík měl využít pomoci Zbyňka Pražáka, aby zvýhodnili obchodní společnost na úkor jiných firem. Petr Kucharčík čelí obvinění z trestného činu zneužívání informací v obchodním styku. Podle státního zástupce Pražák společně s Petrem Kucharčíkem záměrně uzavírali pro společnost nevýhodné obchody s cennými papíry. „Nakupovali od spřízněných společností cenné papíry za vyšší ceny, než byla jejich tržní hodnota, a hluboko pod cenou pak akcie prodávali personálně propojeným firmám,“ řekl Kalda.

Krajský soud se zabývá i údajnými machinacemi, které má mít na svědomí Kucharčík jako bývalý předseda představenstva firmy ŽDB Bohumín a jeho dva kolegové Jakub Tomšej a Ivan Doubrava.