Staševskému letos v červnu udělilo české ministerstvo vnitra politický azyl, aby ho ochránilo před vykonstruovaným soudním procesem a nelidskými podmínkami v ruských věznicích. Právě kvůli politickému azylu rozhodl ostravský soud bankéře nevydat, uvedl soudce.

Rusko viní někdejšího šéfa Moskevské inovační banky ze zpronevěry státních peněz, které byly určeny výrobci stíhaček MiG-29. Staševskij si údajně v roce 1997 přivlastnil 231 milionů dolarů (téměř pět miliard korun). S případem je údajně jako svědek spojen i expremiér a nynější opoziční prezidentský kandidát Michail Kasjanov.

Staševskij ale tvrdí, že v době, kdy peníze zmizely, už v bance nepracoval, což dokládá dokumenty o rozvázání pracovní smlouvy. Bankéř strávil na jaře více než měsíc ve vazbě, kam ho poslal soud na základě žádosti o vydání, kterou ČR předala Ruská federace. Moskva ale nedodala materiály k jeho vydání ve lhůtě, kterou předepisují české zákony. Staševskij byl proto propuštěn a krátce poté mu ministerstvo vnitra udělilo azyl.

Kvůli stejnému případu byl zatčen v Rusku už na konci 90. let, kdy si ve vazbě odseděl rok a půl. Spolu s ním se za mříže dostal i ředitel další banky, která se na transakci podílela, a někteří vysoce postavení zaměstnanci MiG. V podezření byl také někdejší náměstek ministra financí. Vyšetřování ale šlo do ztracena a všichni byli nakonec propuštěni.

Proti vydání Staševského do Ruska se postavily tři české organizace na ochranu lidských práv a uprchlíků - Český helsinský výbor, Poradna pro uprchlíky a Amnesty International. Rovněž podle aktivistů je případ vykonstruovaný a muži by v Rusku hrozilo nespravedlivé odsouzení, či dokonce mučení.