„Případ jsme dosud neobjasnili,“ potvrdil tiskový mluvčí severomoravské policie Milan Klézl. Tento zločin se pravděpodobně zapíše do historie novodobé kriminalistiky. Výjimečný však není způsobem provedení ani výší způsobené škody. Jeho jedinečnost spočívá v tom, že policisté několik hodin po loupeži zatkli podezřelého muže, z něhož se ale posléze vyklubal pouze dvojník skutečného pachatele.

Loupež se odehrála pátek 11. května kolem 10.30 hodin. Nemaskovaný násilník předložil pokladní lístek s pokynem, aby mu vydala hotovost. Žena jeho příkaz splnila, mezi bankovky se jí ale podařilo vložit zařízení, které část peněz znehodnotilo. Lupič nepoužitelné bankovky při útěku zahodil.

Díky svědectví přímých účastníků i záběrům z bezpečnostní kamery kriminalisté vytipovali podezřelého muže, kterého kolem půl třetí odpoledne zatkli. V té chvíli byli přesvědčení, že téměř na sto procent mají skutečného pachatele. O to větší bylo jejich překvapení, když zjistili, že se zmýlili…

Na falešnou stopu je přivedl videozáznam z bankovního ústavu. Nemaskovaný lupič jako by z oka vypadl později zatčenému jedenačtyřicetiletému muži z Ostravy. Když ho policisté odváželi k výslechu, řekl, že jde o nedorozumění. V té chvíli ještě nevěděl, že je podezřelý z loupeže. „Řekl nám, že má dvojníka. Tvrdil, že ho na ulici zdraví lidé, které vůbec nezná,“ prohlásil již dříve kriminalista Radovan Vojta. Ochránci zákona jeho verzi považovali za pouhé kamuflování.

I další průběh vyšetřování je utvrzoval v tom, že mají skutečného pachatele. Zjistili totiž, že dotyčný nedlouho před zločinem odešel ze zaměstnání a pohyboval se nedaleko peněžního ústavu. Když záběry z banky ukázali jeho sousedům, prohlásili, že na snímcích je s největší pravděpodobností nájemník bydlící v jejich domě. „Vzhledem k podobě jsme si byli poměrně jisti,“ potvrdil Vojta. Muž ale stále trval na tom, že je nevinný. Na prověřování jeho alibi pracovalo deset policistů. Výsledkem bylo konstatování, že je opravdu nevinný.

„V souvislosti s tímto případem se znovu obracíme na svědky, kteří by nám mohli poskytnout jakékoliv informace. Pomohlo by nám také, kdyby nás kontaktovali lidé, kteří muže na snímku poznali,“ řekl Klézl s tím, že podle jedné z vyšetřovacích verzí by pachatel mohl do Ostravy přijet z jiného města. „Jedná se o muže ve věku 40 až 45 let, střední, asi 180 centimetrů vysoké postavy. Je černých dozadu česaných vlasů svázaných do malého copu. Na očích měl brýle. Oblečen byl v zelenou košili s kapsami a černé kalhoty. Peníze uložil do hnědé koženkové kabely,“ doplnil Klézl.