Lipovi, který je označován za krále olašských Romů, původně hrozilo dva až osm let odnětí svobody. Byl totiž obžalován hned z několika trestných činů – z pokusu o těžké ublížení na zdraví, násilí proti skupině obyvatelů a proti jednotlivci a také z poškozování cizí věci. Lipa se v loňském roce na dvoře svého domu v Ostravě dostal do konfliktu s majiteli autopůjčovny, kteří si k Lipovi přijeli pro své vozidlo.

Přičinou sporu bylo údajně scházející autorádio. Podnikatel během potyčky utrpěl zranění, které mu však podle soudu nezpůsobil přímo Ján Lipa, ale někdo jiný. Olašský král se ale provinil tím, že tyčí poté částečně poškodil vypůjčený osobní automobil. Lipa se před soudem hájil tím, že spěchal na důležitou schůzku ke svému lékaři a dvojice nechtěla opustit pozemek. Proto došlo k vyhrocení sporu.

Soud nakonec uznal Lipu vinným pouze z trestného činu poškozování cizí věci. Lipa podmíněný trest přijal a na místě se vzdal práva na odvolání. Státní zástupce si ponechal lhůtu k vyjádření. Pokud se proti verdiktu odvolá, konečné slovo připadne senátu Krajského soudu v Ostravě.