„Závažným způsobem porušovali svou povinnost pečovat o dítě. Dnes již čtyřletému chlapci, který trpí epilepsií, nezajistili řádnou léčbu, nebyli v pravidelném kontaktu s lékaři a nepodávali mu potřebné léky. Výzvy dětské lékařky k očkování ignorovali,“ připomenula krajská policejní mluvčí Dagmar Bednarčíková.

I proto podle ní malý hoch ve svém věku nemluví, vydává pouze skřeky, neumí jíst, potravu nekouše, ale hltá. Vodu pije přímo ze země, nemá ani základní hygienické návyky a nereaguje na oslovení.

Protože mezi širokou veřejností vznikají vzrušené debaty o tom, jak je možné, že patřiční úředníci včas nezasáhli, vydal Magistrát ve Frýdku-Místku oficiální prohlášení. „Orgán sociálně právní ochrany dětí s rodinou chlapce pracoval od jeho narození. Když sociální pracovníci už v té době zjistili, v jakých podmínkách dítě žije, podali návrh na výchovné opatření, který řešil soud. V dubnu 2007 matka kontakt s úřadem úplně přerušila, přestěhovala se do podnájmu, aniž by uvedla adresu,“ popisovala tisková mluvčí Magistrátu ve Frýdku-Místku Jana Matějíková s tím, že další informace měl úřad o rodině až 24. července 2007. „

Ještě týž den, kdy se dítě objevilo s rodiči v Dobré, jej pak úřad na základě usnesení soudu o předběžném opatření umístil do náhradní péče. V této péči se nachází dosud. Na popud orgánu sociálně právní ochrany dětí Okresní soud ve Frýdku-–Místku o dalším osudu dítěte stále jedná,“ uvedla tisková mluvčí Magistrátu ve Frýdku-Místku Jana Matějíková.

Související článek: