Tak by se dal stručně vylíčit aktuální případ Ivety Gažiové z Ostravy, který nyní také vyšetřuje policie. Smutný je však nejen jeho prozatímní konec, ale už i samotný začátek. Celá peripetie čtyřiačtyřicetileté ženy totiž začala tím, že jí zemřeli rodiče, se kterými bydlela. Zůstal jí po nich velký byt, který by ona sama ze svých příjmů neutáhla. Má totiž částečný invalidní důchod.

Netušila spojitost mezi RPG a OKD

„Starý byt jsem prodala a obrátila se na realitní makléřku, kterou jsem znala z okolí původního bydliště, s tím, že bych ráda sehnala malou garsonku. Ona mě nasměrovala do ostravské kanceláře Reality Recom, konkrétně na pana Aleše Chytila. Ten mi nabídl malý byteček v Ostravě-Zábřehu,“ začíná s popisováním začátku problému Gažiová. Za smluvní odměnu sto padesát tisíc korun měla získat v této garsonce trvalý pobyt. Dokonce prý dostala příslib, že si za dva roky bude moci odkoupit byt do osobního vlastnictví.

Nemohla však vědět, že se prodej bytů patřících společnosti RPG Byty, což byl tento případ, zatím nechystá. Vůbec totiž netušila, že tato společnost převzala rozsáhlý bytový fond v celém Moravskoslezském kraji od těžební společnosti OKD.

close zoom_in

Kdyby něco, jste sestřenice…

„Vše probíhalo normálně a já jsem měla radost. Člověk totiž není šťastný, když nemá svou střechu nad hlavou. Že to tak růžové nebude, mi však začalo docházet při předávání klíčů,“ vypráví dále podvedená žena. V té chvíli ji totiž Aleš Chytil spolu s původním nájemníkem bytu Jiřím Šodkem požádali, aby sousedům v případě nějakých otázek sdělila, že je sestřenicí druhého jmenovaného. Tím měla případným podezřívavcům osvětlit důvod, proč bydlí v cizím bytě.

„To mi přišlo divné. Začala jsem mít špatnou předtuchu. Proč se mám skrývat, když jsem jim řádně zaplatila, říkala jsem si. Slíbili mi, že mě do bytu přihlásí, ale nestalo se tak. Najednou jsem neměla ani byt, ani peníze. Naštěstí jsem se mohla nastěhovat načas k sestře,“ líčí čtyřiačtyřicetiletá žena.

Probudila se až u právníka

S řádně podepsanou smlouvou (redakce má její kopii i s účtenkou o zaplacení sto padesáti tisíc korun k dispozici) šla následně podle svých slov za právníkem. Až jeho zděšená slova znamenala pro Ivetu Gažiovou konečné probuzení se do reality. Řekl jí: „Co jste to udělala? Vždyť byty RPG se takto nepronajímají. Přišla jste o sto padesát tisíc!“ „Podle jeho instrukcí jsem se obrátila na bytovou správu RPG. I tam se mě ptali, zda jsem náhodou nespadla z višně. Pak mi oznámili, že pana Šodka vystěhují, ale že ani já už u nich bydlení nedostanu, protože jsem se podílela na podvodu. Ale já jsem vážně netušila, že byt RPG rovná se bývalé OKD,“ dušuje se Gažiová a zklamaně dodává, že se s důvěrou obrátila na realitní odborníky a nechala se jimi bohužel nevědomky napálit.

Místo odpovědi zavěsil telefon

A co dělá tato podvedená žena teď? Domáhá se za pomoci najaté advokátky vrácení svých peněz. Na dvojici Chytil - Šodek podala na policii trestní oznámení. S Alešem Chytilem se původně chtěla domluvit na vyřešení případu osobně, nebere jí už však telefon. Nám se s ním telefonicky zkontaktovat podařilo. Nedopadli jsme ale o moc lépe než paní Gažiová.

„Nechci se vyjadřovat k celé záležitosti, dokud běží šetření policie,“ oznámil nám pouze do telefonu Aleš Chytil. Na přímé otázky, zda zprostředkovává běžně pronájmy bývalých bytů OKD a zda tuto praxi považuje za legální, odmítl odpovědět úplně. Následně zavěsil telefon. Zda Iveta Gažiová dostane své peníze zpět, tedy bude zřejmě záviset na výsledcích policejního vyšetřování.

 

Petr Handl: Chceme bojovat proti nelegálním pronájmům našich bytů

Nelegální pronajímání bytů poškozuje jméno naší společnosti, ale i lidi, kteří v pořadnících čekají na přidělení našeho bytu. To jsou slova Petra Handla, mluvčího skupiny RPG Real Estate, do které patří i společnost RPG Byty vlastnící a spravující bývalý bytový fond OKD. „Pokud víme, tak takových případů nelegálních pronájmů probíhá bohužel více. Netýkají se dokonce jen našeho bytového fondu, ale i obecního majetku,“ říká Handl k případu Ivety Gažiové s tím, že lidé ve společnosti RPG Byty, kteří se tímto nešvarem zabývají, pravidelně nacházejí na internetových stránkách realitních kanceláří nabídky pronájmu bytů, které podle uvedené adresy patří právě RPG RE. Bytová komise se pak snaží takovýmto transakcím zamezit.

close zoom_in

„Většinou se však tato neoprávněná činnost těžko někomu prokazuje. Obě strany se totiž domluví za našimi zády, a my se tak nedozvíme, že někdo náš byt načerno pronajímá. Toto je jeden z prvních případů, který je doložený smlouvami. Mohli bychom se od něj odrazit a zahájit boj proti této nekalé činnosti,“ míní dále Handl.

Situaci kolem nájemníka garsonky v Ostravě-Zábřehu Jiřího Šodka slíbil blíže prověřit. Podle jeho dosavadních zjištění je v ní psán jako jediný nájemce, a to už přibližně patnáct let. O Ivetě Gažiové ani zmínka. Pokud se nyní prokáže, že byt pronajímal neoprávněně, dostane výpověď z nájmu. O podání trestního oznámení na zprostředkovatele transakce Aleše Chytila prý ale společnost RPG Byty zatím neuvažuje, protože problém s vyplacením smluvní odměny je záležitost právě Ivety Gažiové, která už se na policii obrátila.

Ale proč se vlastně RPG RE pronajímání bytů jejich nájemníky druhým osobám brání, když o zisky z nájmu takhle de facto nepřichází? „Zájemci o naše byty čekají v pořadnících třeba i pět let. Přijde nám proto vůči nim nefér, že se někdo dostane k bydlení u nás nelegální cestou snadněji a rychleji, a oni čekají dále,“ vysvětluje mluvčí RPG RE. Zároveň pak slibuje, že se společnost snaží změnit dnešní pomalý systém poskytování pronájmu k lepšímu. „Chceme změnit stávající systém tak, abychom sami fungovali obdobně jako realitka. To znamená, že když se na nás obrátí zájemce o bydlení, budeme se mu snažit pružně nabídnout vhodný byt. Je totiž v našem zájmu mít nájemníky, kteří mají opravdový zájem u nás bydlet,“ dodává ještě Petr Handl.