Úterní hlavní líčení v případu loupežného přepadení, které se v listopadu 2002 odehrálo v německém městě Forchheimu v okrese Bamberg začalo u Krajského soudu v Ostravě nezvyklou žádostí. Jeden z obžalovaných - Martin Šašinka z Karviné - prostřednictvím své obhájkyně navrhl, aby proces probíhal s vyloučením veřejnosti. Jako důvod uvedl obavy o svůj život. Před několika dny totiž dostal výhrůžný anonymní dopis, ve kterém mu pisatel doporučil, aby okamžitě změnil svou původní výpověď.
Právě Šašinka svým svědectvím pomohl objasnit tento zločin. „Říkej si, co chceš, ale nejmenuj! Máme čas a v kriminále se neschováš,“ stojí v dopise. Soud jeho žádosti o vyloučení veřejnosti nevyhověl.
Osudného listopadového dne 2002 trojice tehdy neznámých násilníků za bílého dne vtrhla do prodejny klenotnictví ve Forchheimu. Jeden z nich namířili na majitele, prodavačku a zákazníky pistoli a přinutil je, aby si lehli na zem. Dalším lidem, kteří se v obchodě nacházeli, stříkli násilníci do obličeje slzotvorný plyn. Poté rozbili skleněnou výplň vitríny, z níž vzali luxusní hodinky v celkové hodnotě přesahující tři a půl milionu korun. Vzápětí vyběhli z klenotnictví a nesedli do přistaveného vozidla, ve kterém je čekal kumpán.
O několik let později policisté zatkli hlavního aktéra – Marka Ondrušku z Karvinska, který si nyní v Německu za přepadení klenotnictví odpykává šestiapůlletý trest. Na základě důkazů byli z účasti na loupeži obviněni také další dva muži z Karvinska, kteří byli zadrženi v Česku. O jejich postavení před ostravský krajský soud požádala německá prokuratura.
Na lavici obžalovaných tedy v úterý usedli dvaatřicetiletý Martin Šašinka z Karviné a pětačtyřicetiletý Rudolf Stolarik z Havířova. „Svého jednání lituji. Jsem zloděj, ale ne násilník, který někomu ublíží. Kdybych věděl, co se chystá, nešel bych do toho,“ prohlásil Šašinka, který se samotného přepadení osobně účastnil. S Ondruškou, který vše organizoval, se blíže seznámil ve vězení. Po propuštění na svobodu mu kamarád nabídl „lukrativní“ práci v Německu. Šašinka předpokládal, že půjde o krádež. Až za hranicemi prý zjistil, o co se jedná.
Během přepadení se Šašinka řízl o rozbitou vitrínu. Krev na místě činu jej jednoznačně usvědčila. Šašinka poté policistům detailně popsal přípravy i průběh zločinu. Vinu popírá Druhý z obžalovaných – Rudolf Stolarik – sice na místě činu nebyl, údajně však financoval lupičskou výpravu do Německa. Jeho odměnou měly být hodinky z klenotnictví. Stolarik svou vinu popírá. Zbývající aktéry, kteří v Německu loupili, se zatím nepodařilo vypátrat.
Hlavní líčení u Krajského soudu v Ostravě byla dnes odročeno na listopad.