O půl roku tak snížil trest, který jí v dubnu letošního roku vyměřil Krajský soud v Ostravě. Odvolací senát potvrdil tu část ostravského rozsudku, podle kterého byla Vítečková uznána vinnou z podvodu. V dalším méně závažném bodě obžaloby, který se týkal porušení povinností v řízení o konkurzu, však vynesl osvobozující verdikt. Jak vysvětlil mluvčí Vrchního soudu v Olomouci Petr Angyalossy, v době činu nebylo takovéto jednání trestné. Machinace s předluženou firmou a nedodržení povinnosti vyhlásit na ni konkurz se dostaly do trestního zákona až později. S ohledem na tyto okolnosti Vrchní soud rozhodl o snížení trestu ze sedmi na šest a půl roku,“ vysvětlil Angyalossy.
Klienti na holičkách
Vítečková v roce 2003 připravila 650 klientů o devatenáct milionů korun. Její cestovní kancelář Harmonie Medical od devadesátých letech pořádala lázeňské zájezdy do Chorvatska. Účastnili se jich především starší lidé a tělesně postižení. Zájem o mořské pobyty byl veliký, svou roli sehrály i nabízené služby a relativně výhodná cena. Cestovka se ale později dostala do problémů. Vítečková si však nechtěla připustit, že její aktivity nemají šanci na úspěch. Dále si půjčovala nemalé částky, až se její firma stala předluženou. Přesto vybírala peníze za zájezdy.
Vše vyvrcholilo v roce 2003, kdy v Chorvatsku zůstalo bez pomoci přes tři sta klientů, dalších téměř 350 na zaplacený zájezd vůbec neodjelo. Vítečková navíc všem lhala, když tvrdila, že kancelář je pojištěna proti úpadku.
Bylo to peklo
„Nebylo zajištěné vůbec nic. Neměli jsme kde spát, nikdo se o nás nepostaral. Spali jsme venku na zemi. Nevěděli jsme, co s námi bude,“ uvedla již dříve pro Deník pětaosmdesátiletá Alžběta Velešníková z Ostravy. V roce 2003 si našetřila na léčebný zájezd, za který zaplatila přes třináct tisíc. Po příjezdu do Chorvatska však zažila šok, ze kterého se prý nadosmrti nevzpamatuje. „Bylo to peklo. Nepřeji nikomu nic špatného, ale tu paní proklínám, ať taky něco takového zažije,“ vzpomínala Velešníková.
Podle soudu není Vítečková klasickou podvodnicí. Jak v dubnu uvedl předseda senátu ostravského krajského soudu Miroslav Mucha, majitelka Harmonie Medical nezvládla svůj podnikatelský záměr vybudovat u moře rehabilitační centrum. Již delší dobu před krachem jí ale muselo být jasné, že situaci nedokáže zvládnout. Stavební společnosti, která pro ni v Chorvatsku opravovala hotely, nezaplatila přes dva miliony. O střechu nad hlavou připravila i svého známého, který kvůli ní zastavil svůj dům, aby jí půjčil peníze. Nemalé částky dluží i zaměstnancům.
Samotná Vítečková se před soudem hájila tím, že se do potíží dostala kvůli nepříznivé shodě okolností. Prý nikomu nechtěla ublížit.
Nesmí podnikat
Kromě šestiapůlletého trestu Vrchní soud Vítečkové uložil i sedmiletý zákaz činnosti ve vedení obchodních společností. Nesmí také podnikat v cestovním ruchu. Soud jí dále nařídil, aby uhradila škody, které způsobila svým klientům. Kdy se však lidé svých peněz dočkají, není jasné. Na příjmy Vítečkové je sice nařízena exekuce, k pokrytí dluhů to však rozhodně nestačí.