Usmrtit dítě měla včervenci loňského roku vbytě vOstravě-Porubě. Podle státního zástupce na něj prudce našlapovala a způsobila mu vážná vnitřní zranění, na jejichž následky zemřel. Žigová nejprve tvrdila, že se dítě dusilo koblihou a že je pouze několikrát plácla po zádech. Poté uvedla, že Nikolase šimrala nohou na bříšku. Později vyrukovala sdalší verzí, že na chlapce spadla její tříapůlletádcera.

Vúterý jako svědek vypovídal soudní znalec Igor Dvořáček. Možnost, že by Nikolasovo zranění způsobila sestra, odmítl. „Tento mechanismus je krajně nepravděpodobný. Ze své praxe neznám takový případ,“ prohlásil Dvořáček stím, že pád tříapůlletého dítěte nemohl mít takový následek. Zranění muselo vzniknout při prudkém stlačení dutiny břišní. „Stává se to například při kopnutí, sešlápnutí nebo naskočení, kdy oběť leží na zemi a proti krajině břišní působí tupé násilí,“ vysvětlil Dvořáček.

Nikolas mimo jiné utrpěl roztržení závěsného aparátu střev a natržení a zhmoždění slinivky břišní. Příčinou smrti byl úrazově krvácivýšok.

Soudní znalec při pitvě odhalil iřadu starších hojících se zlomenin. Jednalo se ozlomeniny pažních kostí na obou rukou a zlomená žebra. „Nevěděla jsem, že má něco zlomeného. Byl spokojený, smál se. Chodila jsem sním ina lékařské prohlídky. Ani tam nikdo nic nepoznal,“ reagovala Žigová.

Podle znalce všechna tato zranění jednoznačně ukazují na dlouhodobé týrání. „Jsou charakteristická pro syndrom týraných dětí, které jsou vystaveny hrubému násilí,“ řekl Dvořáček, který vyloučil, že by si Nikolas mohl ublížit při náhodných pádech. „Uročních dětí tolik zranění při náhodných jevech nevídáme. Stakovým rozsahem se setkáváme například udopravních nehod,“ dodal Dvořáček.

Žigové hrozí až patnáctileté vězení. Rozsudek bude vynesen ve středu.

 

 

Ze smrti pravnuka se nevzpamatovala

Na tragickou smrt svého ročního pravnuka Nikolase myslí paní Irena Inemanová (75 let) zOstravy prakticky každý den. Chlapec zemřel včervenci loňského roku vjejím bytě. Nyní se jí osudové chvíle vracejí sještě větší intenzitou, než jindy. Musela totiž pohlédnout do tváře člověka, který chlapce připravil oživot. Tou osobou je třiadvacetiletá Lucie Žigová zOstravy– Nikolasova matka. Ksetkání plnému slz a emocí došlo tento týden vjednací síni Krajského soudu vOstravě, který se tímto případem zabývá. Žigová je obžalována ztrestného činu ublížení na zdraví a hrozí jí až patnáct let vězení.

„Nikdy jí neodpustím, co udělala. Nedokážu to pochopit. Toho dne jsem byla na návštěvě vKunčicích. Volala mi, že Nikolas nedýchá a že mu něco je. Řekla jsem, aby hned šla klékaři. To jsem ještě nevěděla, co se stalo,“ uvedla Inemanová.

Nikolas byl synem jejího vnuka Karla, se kterým Žigová žila. „Jednou mě požádali, zda by umě nemohli chvíli bydlet. Říkali, že nemají kam jít. Samozřejmě jsem jim pomohla. Přece nenechám vnuka srodinou na ulici. Nikdy by mě ale nenapadlo, jak to všechno skončí. Ta ženská zničila hned několik životů,“ vzpomínala Inemanová.

Její vnuk se po smrti syna psychicky ifyzicky zhroutil. „Jezdil sprázdným kočárkem po bytě a mluvil, jako by tam Nikolas stále ležel. Byl tak zoufalý, že se chtěl izabít. Chystal se skočit zbalkonu vpátém patře. Jen tak tak jsem mu vtom zabránila. Zté tragédie se nikdy nevzpamatoval. Vede osamělý život, snikým nekomunikuje. Je to opravdu hrozné. Nikolase měl strašně rád. Říkal mu ty moje zlatíčko,“ vzpomínala se slzami vočích Inemanová.

Pravnuka jí každý den připomíná dětský plyšový medvěd a kočárek, který zůstal vjejím bytě. Když se na něj po probuzení podívám, říkám si, proč se to jen muselo stát? Navrhovala jsem Karlovi, aby kočárek prodat. On to ale odmítl, přestože peníze potřebuje,“ uzavřela Inemanová.