Spartě jde o titul, Baníku o třetí příčku a s ní spojenou účast v Poháru UEFA. Střetnutí je však důležité i z dalšího důvodu. Poprvé v historii naší kopané se útroby stadionu změní v soudní síň, do níž budou předváděni fotbaloví výtržníci. V řádech desítek minut od porušení zákona je tak může stihnout spravedlivý trest.

Jak zdůraznil předseda městského soudu v Praze Sváček, jde o pilotní projekt, na kterém spolupracují policie, státní zastupitelství a soudy. Poté, co policie podezřelého zadrží a zajistí důkazy, předá případ v rámci zkráceného řízení státnímu zastupitelství. To na místě rozhodne o tom, zda lze dotyčného postavit před soud. Pokud ano, je fanoušek předveden před soudce, jenž vynese verdikt. Vše se odehraje přímo na stadionu, kde jsou vyčleněny místnosti pro policii, zadržené pachatele, státní zástupce i provizorní soudní síně.

Po zločinu okamžitý trest

„V řádech několika desítek minut až jedné nebo dvou hodin, to záleží na počtu zadržených pachatelů, bude dotyčný násilník opouštět fotbalový stadion přímo s trestním příkazem, s rozsudkem soudu v kapse, případně s předvoláním k hlavnímu líčení anebo po splnění procesním formálních náležitostí bude za asistence policie putovat do vazby nebo přímo do výkonu trestu,“ řekl předseda městského soudu v Praze Jan Sváček s tím, že bude zajištěna i obhajoba pro zadržené.

Na stadionu mají působit i přestupkové komise, které na místě v rámci svých pravomocí vyřeší méně závažné delikty nespadající do kategorie trestných činů.

Rizikový zápas

Termín spuštění pilotního projektu nebyl vybrán náhodně. Stane se tak během zřejmě nejrizikovějšího utkání naší ligy mezi Spartou a Baníkem. Tato utkání byla již v minulosti doprovázena řadou násilností. Ostravský klub na hřiště soupeřů doprovázejí stovky až tisíce věrných fanoušků. Do Prahy se podle pražského policejního ředitele pro trestní řízení Ivana Smékala chystají až tři tisíce ostravských příznivců. Tuto informaci potvrdil i vrchní komisař severomoravské policie Milan Klézl. Část baníkovců dopraví do hlavního města speciální vlak Českých drah s patnácti vagony, který pojme kolem 1500 cestujících, další se chystají vlaky či autobusy.

Opatření i v Ostravě

Na bezpečnostních opatřeních se bude podílet i severomoravská policie. „Týká se to zejména odjezdu a návratu fanoušků uvedeným vlakem. Monitorována bude i jeho samotná cesta. Nasadíme několik desítek policistů správy severomoravského kraje, včetně kriminalistů. V samotném vlaku pocestují policisté jak v uniformách, tak i v civilním oděvu. Zde pak severomoravské policisty posílí naši kolegové z oddělení doprovodu vlaků správy Východočeského kraje a při zpáteční cestě také policisté z pražské policejní správy,“ dodal Klézl. V samotné Praze má na pořádek dohlížet asi 600 policistů.

S možností zřízení provizorních soudních síní na stadionu počítá ve svém novém fotbalovém působišti také Slavia Praha, v dalších městech jde spíše jen o teoretickou variantu.

Bazaly zatím ne

„Ta myšlenka je velmi zajímavá. V Ostravě jsme ale zatím o něčem takovém nejednali. Nevím ani o tom, že by se nějaká taková diskuse vedla. Uvidíme, jak se to osvědčí při sobotním zápase,“ uvedl mluvčí Okresního státního zastupitelství v Ostravě David Bartoš.

Podle zástupců Baníku Ostrava by vynesení trestu přímo na stadionu mohlo přispět k řešení problému diváckého násilí. Baník Ostrava však zatím o této variantě neuvažuje.

„S ohledem na kapacitní možnosti našeho stadionu je komplikované najít vhodné prostory. Pokud by ale takový požadavek ze strany policie či jiných složek vzešel, jsme připravení to řešit,“ uvedl manažer pro komunikaci a vnější vztahy Baníku Ostrava Igor Bruzl. Jak ale Bruzl zdůraznil, soudní jednání na stadionech mají smysl zejména tam, kde se při rizikových zápasech očekává větší počet fanoušků hostujícího týmu. „K nám na Bazaly jich ale mnoho nepřijíždí,“ uzavřel Bruzl s tím, že Baník Ostrava již v souvislosti s diváckým násilím a bezpečností na stadionu přijal řadu jiných opatření.