Podle státního zástupce bylo do zločinu zapojeno na dvacet lidí. Škodu experti vyčíslili na více než pět milionů korun.

Zlodějským případem se ostravský senát zabýval již před čtyřmi lety. Tehdy před soudem stanulo jedenadvacet obžalovaných. Většina z nich odmítla vypovídat. Ke krádežím se přiznal pouze jeden z obžalovaných – skladník vystavující padělané doklady. Ten jediný nakonec odešel s nepodmíněným trestem. Soud mu vyměřil pět a půl roku žaláře.

Skladník tento verdikt označil za nespravedlivý. „Byl jsem ve vazbě a ostatní se domluvili na tom, jak budou vypovídat. Kradli ale všichni,“ řekl tehdy novinářům po vynesení rozsudku. S podmíněnými tresty vyvázli jeho dva kolegové a jeden z podnikatelů, jenž materiál odebíral. Další aktéři museli být pro nedostatek důkazů osvobozeni.

Jak při zdůvodnění rozsudku uvedl předseda senátu, o krádežích vědělo větší množství lidí a mnozí se na zločinech přímo podíleli. Jejich vinu se však nepodařilo jednoznačně prokázat. „Neprokázala se individuální vina. Tam, kde zůstaly otazníky, jsme museli postupovat ve prospěch obžalovaných,“ prohlásil předseda senátu.

Státní zástupce se proti rozhodnutí odvolal k Vrchnímu soudu v Olomouci, který nakonec u některých obžalovaných rozsudek zrušil a případ vrátil k opětovnému projednávání s tím, že je nutné provést další důkazy. Krajský soud by měl nově rozhodnout u šestnácti obžalovaných.

Organizovaná skupina

Podle státního zástupce se jednalo o dobře organizovanou skupinu zaměstnanců hutního gigantu napojenou na soukromé podnikatele. Více než dva roky vyváželi z areálu nejrůznější kovový materiál. Od konce roku 1996 do února 1999 takto zmizel materiál za více než pět milionů korun. Aktéři údajně vystavovali falešné daňové doklady na neexistující firmu, které zároveň sloužily jako potvrzenky o zaplacení. Prostřednictvím externího autodopravce, který si vyřídil potřebná povolení, vyvezli desítky tun plechů, šrotu i dalších předmětů. Většinu transakcí řídil jeden ze zaměstnanců Nové huti, který od konečných odběratelů inkasoval peníze. Hotovost poté rozděloval mezi své společníky. Zločinecký gang se podařilo odhalit až v únoru 1999. Vrátný si při jedné z kontrol všiml nesrovnalostí v dokladu. Již na první pohled bylo jasné, že množství uvedené v papírech nesouhlasí s tím, co se nacházelo na korbě. Při následném telefonickém dotazu vyšlo najevo, že potvrzení je padělek.

Rozsudek by mohl padnout v pátek.