Taková je nejčastější argumentace lidí, kteří na zastávkách, ve vlacích, restauracích, na toaletách, ale i dalších místech najdou zapomenuté tašky s cennostmi, mobilní telefony nebo také hotovosti čítající i statisíce korun. Když se poté u jejich dveří objeví policie, jen nechápavě kroutí hlavou. Většinou vystupují velmi suverénně, ale jen do chvíle, než jim ochránci zákona oznámí, že kromě vrácení nálezu je čeká také obvinění z trestného činu zatajení věci – to za situace, že škoda přesáhla pět tisíc korun. Pokud je hodnota vyšší než půl milionu korun, přichází v úvahu dokonce až pětileté vězení.

Zapomenutý počítač

Policisté v našem kraji ročně evidují desítky takových případů. Jeden z posledních se stal tento týden v Ostravě. „Jedenadvacetiletá dívka po ránu seděla na lavičce autobusové zastávky u kolejí univerzity na ulici Studentské v Ostravě-Porubě. Přijel autobus a ona do něj nastoupila. Na lavičce však nechala notebook za patnáct tisíc korun. Když se vrátila, počítač tam již nebyl,“ uvedla mluvčí severomoravské policie Soňa Štětínská s tím, že případ je kvalifikován jako trestný čin zatajení věcí. Pokud nálezce notebook nevrátí či neodevzdá na příslušném místě, hrozí mu roční žalář.

Kuriozity

V letošním roce již policisté zaznamenali řadu nezvyklých případů. Na svou zapomnětlivost doplatila žena z Havířova, která nakupovala v jednom z ostravských center. Odskočila si na toaletu, kde nechala peněženku s téměř padesáti tisíci korunami, osobními doklady a doklady k vozidlu. Když se později vrátila zpět, peněženka byla pryč.

O sto padesát tisíc korun přišla i pětapadesátiletá žena z Ostravy. Při otevírání auta si na zem položila tašky s doklady, penězi a různými věcmi. Nasedla do auta, nastartovala a odjela. Po chvíli si uvědomila, že na parkovišti nechala veškerá zavazadla i s hotovostí ve výši 150 tisíc korun. Toho využil neznámý nepoctivec, který tašky vzal.

Nepozorný byl také muž cestující vlakem. Mezi stanicemi Suchdol nad Odrou a Ostrava-Svinov ztratil mobil v hodnotě bezmála osmnáct tisíc korun. Kdo ho našel, není známo.

V paměti policistů zůstanou i další případy. Například vloni se stal smutným hrdinou poštovní doručovatel, který přišel o brašnu s více než deseti tisíci korunami. Tašku s hotovostí si položil vedle svého kola, které opravoval v Ostravě-Hrabové. Když odstranil závadu na bicyklu, nasedl na něj a odjel. Zavazadlo však nechal na místě. Když se po chvíli vrátil, tašku sice našel, ale již bez peněz.

Problémy

Nepoctivci většinou spoléhají na to, že je nikdo neviděl a nelze je tedy odhalit. Objasněnost těchto případů není sice nijak vysoká, přesto již ochránci zákona vypátrali řadu pachatelů. Často jim v tom pomáhají kamerové systémy, pokrývající velkou část měst. Pokud někdo na zastávce něco vezme, je poměrně velká šance jej dopadnout. Někdy policistům pomáhá i náhoda, kdy si lidé například všimnou, že někdo sedící ve stejné restauraci má jejich ztracený mobil.

Poctivým nálezcům, kteří věci odevzdají na příslušných místech, náleží podle občanského zákoníku odměna ve výši deseti procent z hodnoty.

Bankomaty

Policisté nejen v Moravskoslezském kraji řešili i bankovní zločiny spadající do kategorie trestných činů zatajení věci. Jde o situace, kdy někdo přijde k bankomatu a zjistí, že člověk před ním si v roztržitosti nevzal vybrané peníze. I zde významnou roli sehrávají kamerové systémy, a to nejen městské. Nepoctivce totiž zachytí i bankovní minikamery ukryté v přístroji.

Do potíží se však mohou dostat i lidé, kterým na jejich konto omylem přijdou větší částky, které ani po upozornění nevrátí původnímu majiteli.

Před časem takovou situaci řešili v jedné z ostravských firem, která své bývalé zaměstnankyni poslala navíc dvě výplaty. Peníze nevrátila ani poté, co ji společnost doporučeným dopisem vyzvala k odevzdání této částky. Po několikaměsíčních tahanicích firma vše oznámila policii.(per)

§ 254 Zatajení věci

(1) Kdo si přisvojí cizí věc nikoli nepatrné hodnoty, která se dostala do jeho moci nálezem, omylem nebo jinak bez přivolení osoby oprávněné, bude potrestán odnětím svobody až na jeden rok nebo peněžitým trestem.

(2) Odnětím svobody na šest měsíců až pět let bude pachatel potrestán, získá-li činem uvedeným v odstavci 1 značný prospěch.