„Ten nárůst je opravdu kritický,“ potvrdil ve čtvrtek zástupce ředitele ostravské policie Radovan Vojta s tím, že zločincům, kteří si jen za první čtvrtletí připsali na své konto téměř 1450 vloupání, nyní nastanou krušné časy. Policisté již vytvořili specializovaný tým čítající na čtyři desítky ochránců zákona rozdělených do několika skupin. „Každá má své specifické úkoly,“ řekl Vojta s tím, že na problematiku vykrádání aut se zaměří i další policisté v rámci běžné hlídkové služby a také městští strážníci.

Kriminalisté nasadí i mobilní kamerové systémy, které budou sledovat nejrizikovějších lokality. Při tažení proti zlodějům chtějí spolupracovat i s týmem Toxi, který se zabývá drogovými případy. Až devadesát procent vykrádačů aut jsou totiž narkomané závislí na pervitinu, heroinu či dalších látkách. Peníze na své denní dávky získávají právě prodejem věcí z automobilů. „Kolegové nám vytipují osoby, kterým se pak budeme více věnovat,“ vysvětlil Vojta

Podle Vojty jde o celý systém opatření, který se netýká jen samotných zlodějů. V policejním hledáčku se ocitli také zastavárny a burzy, kde se v minulých dnech uskutečnilo několik razií. Podíleli se na nich i pracovníci živnostenského úřadu a hasiči, kteří kontrolovali dodržování požárních předpisů. „Vyvineme na ně velký tlak, a to hned z několika stran,“ pohrozil Vojta, který zdůraznil, že v brzké době přijde řada i na taxikáře, u kterých část kradených věcí končí.

Do boje proti zlodějům chce policie zapojit také samotné motoristy, kteří nepoctivcům mnohdy ulehčují práci. V autech totiž nechávají tašky, notebooky a rádia. Policisté a strážníci již tuto sobotu spustí kampaň nazvanou Vem si mě!. Až do poloviny června chtějí postupně na jedenácti parkovištích u nákupních center rozdávat speciální letáčky a upozorňovat řidiče na jejich lehkovážné počínání.(per)

Policejní tým vytáhl do boje proti vykrádačům aut

V Ostravě začal opět působit specializovaný tým bojující proti vykrádačům zaparkovaných vozidel. Důvodem je enormní až stoprocentní zvýšení počtu těchto zločinů. Jen za první čtvrtletí policisté evidovali téměř 1434 případů, což je o 730 více než za stejné období loňského roku. Čtyřicetičlenný tým si již během prvních dnů připsal na své konto několik úspěchů. Při zátazích se podařilo přistihnout a zadržet třiadvacet zlodějů. Vzhledem k tomu, že jde většinou o protřelé kriminálníky, na devatenáct z nich soud uvalil vazbu, případně je poslal přímo do vězení, kterému se chtěli vyhnout.
Mezi zatčenými je například pětadvacetiletý recidivista, který se při odhalení pokusil o útěk. „Měli jsme na něj spadeno již delší dobu. Věděl, že po něm jdeme. Bránil se zuby nehty,“ uvedl šéf týmu Radim Šaněk z ostravské policie. Zloděj se ochráncům zákona snažil uprchnout, zastavil jej až varovný výstřel. Mladík má na svědomí čtyři vloupání. Další výtečník se vloupal do sedmi aut a další ukradl. Stalo se tak poté, co v jednom z barů na Stodolní ulici vzal návštěvníkovi klíče od vozu. V rukou policie skončil i čtyřčlenný gang, v jehož čele stál třináctiletý školák. Zločinci vnikli do bezmála třiceti vozů a třinácti chat, stánků a rodinných domů. Nezletilec putoval do ústavu, jeho tři komplicové do vazby.
Policisté zahájili také kontroly zastaváren, kde kradené věci často končí. „Udělali jsme pět razií v zastavárnách,“ prohlásil zástupce ředitele ostravské policie Radovan Vojta. Zastavárníci měli na pultech dvacet kradených věci, mezi nimiž byla rádia, notebooky a GPS navigace. „Teď se zaměříme na taxikáře,“ dodal Vojta.