Téměř tři roky se v bývalém hutním gigantu Nová huť, nyní ArcelorMittal, kradlo jako na běžícím páse. Z podniku postupně zmizel materiál za miliony korun. Kdo se na zločinech podílel, je známo. Prakticky nikdo však za to nebude potrestán. V pátek 16. května takto rozhodl senát Krajského soudu v Ostravě, který držel v ruce osud šestnácti mužů obžalovaných z účasti na milionových krádežích. Symbolické tresty dostali pouze dva z nich. První stráví ve vězení rok a půl, druhý vyvázl s ročním podmíněným trestem na zkušební lhůtu dvou let. Zbývajících čtrnáct si vyslechlo zprošťující verdikt.

Jak při zdůvodnění rozsudku uvedl předseda senátu Tomáš Tkačík, je nepochybné, že se řada obžalovaných na zločinech různou měrou podílela. Problém však není v prokázání jejich účasti, ale vyčíslení škody. Podle našich zákonů je totiž nezbytné určit, jakou újmu zloděj způsobil. Pouhé konstatování, že dotyčný byl do krádeží zapleten, k odsouzení nestačí. A kromě dvou případů, kdy hodnota činila přes 300 tisíc korun, se nepodařilo přesně zjistit, jaké věci a v jakém množství zloději prostřednictvím autodopravců vyvezli. Jak konstatoval soudce, na zločinu měl velký podíl i tehdy nedostatečný systém vnitřní kontroly v Nové huti. „Po dobu téměř tří let vůbec nevěděli, že se jim ztrácí nějaký materiál. A nebýt aktivního a všímavého strážného, pokračovalo by to zřejmě dále,“ prohlásil Tkačík, podle kterého bylo do krádeží zřejmě zapojeno více lidí.

Zlodějský gang

Státní zástupce v obžalobě tvrdil, že se jednalo o dobře organizovanou skupinu. Více než dva roky vyváželi z areálu nejrůznější kovový materiál. Od konce roku 1996 do února 1999 takto zmizely věci za více než pět milionů korun. Aktéři vystavovali falešné daňové doklady, které zároveň sloužily jako potvrzenky o zaplacení. Prostřednictvím autodopravců dostali z huti desítky tun plechů, šrotu i dalších předmětů. Zločinecký gang se podařilo odhalit až v únoru 1999.

Vrátný si při jedné z kontrol všiml nesrovnalostí v dokladu. Měla jej totiž vystavit účetní, která v té době byla na mateřské. Při následném telefonickém dotazu vyšlo najevo, že potvrzení je padělek.

Druhý rozsudek

Zlodějským případem se ostravský senát zabýval již před čtyřmi lety. Tehdy před soudem stanulo jedenadvacet obžalovaných. Soud uložil jeden nepodmíněný pětiapůlletý a čtyři podmíněné tresty. Další aktéři byli osvobozeni. U většiny obžalovaných však odvolací Vrchní soud v Olomouci verdikt zrušil a nařídil nové líčení s tím, že je nutné vyčíslit vzniklou škodu. To se ale nepodařilo. „Nebyli jsme schopni určit výši škody,“ konstatoval Tkačík. Včerejší verdikt není zatím pravomocný.