Na svých autech totiž našli nezvyklé letáčky, které jsou součástí preventivní policejní kampaně Vem si mě!, zaměřené na vykrádání vozidel. Letáčky varující před ponecháním věcí v automobilech rozdávali ochránci zákona společně se studenty Střední odborné školy ochrany osob a majetku v Ostravě.

Touto kampaní policisté a strážníci reagují na alarmující vývoj v počtu vykradených vozidel v Ostravě. Jen za první čtvrtletí letošního roku evidovali 1434 případů, což je o 730 více než za stejné období minulého roku. Jen pro porovnání: za celý rok 2005 policisté řešili pouze 1702 činů. Oběťmi jsou jako ostravští, tak přespolní řidiči. Celkové škody se pohybují v milionech korun. Jen vloni se jednalo o více než 54 milionů korun.

Kriminalisté však nespoléhají pouze na prevenci, byť ji považují za velmi důležitou. V minulých dnech vznikl speciální čtyřicetičlenný tým zabývající se problematikou vykrádání aut. Jak uvedl jeho vedoucí Radim Šaněk, policisté již podnikli několik akcí, při kterých se jim podařilo zadržet bezmála tři desítky pachatelů. Většina z nich skončila ve vazbě.

Vykrádání aut je doménou recidivistů, mezi kterými je až devadesát procent narkomanů. Tímto způsobem si opatřují peníze na drogy. „Pokud je dostaneme z ulice tam, kam patří, tedy do vězení, situace se výrazně zlepší,“ prohlásil Šaněk. Jeho slova potvrzuje i poslední vývoj. Po dopadení téměř třiceti pachatelů a následném uvalení vazby se počet zločinů oproti předchozímu období snížil o polovinu. „V akcích budeme pochopitelně pokračovat,“ dodal Šaněk.

Policisté v boji proti zlodějům využívají také městského monitorovacího systému, nasadili i své mobilní kamery, které umisťují do rizikových míst. Díky těmto opatřením se již podařilo přistihnout několik nepoctivců. „Nebudeme samozřejmě prozrazovat, kde všude kamery máme,“ dodal Šaněk. Samotné vloupání je pro zloděje otázkou sekund. Většinou rozbijí boční okénko a vezmou, na co dosáhnou. Poměrně časté je také vypáčení zámku.

Jak dodala komisařka ostravské policie Gabriela Holčáková, zločincům často nevědomky pomáhají i samotní motoristé, kteří v autech nechávají mnohdy i statisícové částky a cennosti. „Je třeba mít na paměti zlaté pravidlo: Kde nic není, ani zloděj neuspěje! Apelujeme tedy na všechny, aby ve svých automobilech nevystavovali žádné věci, byť i prázdnou igelitovou tašku nebo hračku. Při manipulaci s nákupem nenechávejte žádné zavazadlo v prostoru odemčeného vozidla. Buďme všímaví ke svému okolí. Jste-li svědkem krádeže, ihned informujte policii,“ doplnila Holčáková, podle které je nejvíce vloupání hlášeno z městských částí Hrabůvka, Přívoz a Mariánské Hory.