Krejčíř a jeho bývalý společník a spolumajitel firmy Corado Trade Miroslav Řehounek měl v roce 1995 získat od Investiční a poštovní banky více než dvacetimilionový úvěr, za který jim ručila firma Slezan Frýdek-Místek. „Za společnost Corado Trade se zavázal, že poskytnutý úvěr bude použit na rozšíření podnikatelských aktivit na kapitálovém trhu,“ pronesl na adresu Krejčíře státní zástupce. Corado ale většinu dluhu neuhradila. Banka proto peníze i s úroky vymohla po Slezanu. Krejčíř mezitím svůj podíl v Coradu převedl na Řehounka, a ten vzápětí na dalšího muže – Vítězslava Husára – bílého koně, kterému tak v rukou zůstal černý „úvěrový“ Petr.

Husár byl již za podvod odsouzen k šesti rokům vězení a v této kauze bude vypovídat jako svědek.

Pouze jeden

K pondělnímu jednání přišel z obou obžalovaných pouze Řehounek. Krejčíř pobývá v Jihoafrické republice, kde čeká na výsledek odvolacího řízení týkající se žádosti o jeho vydání do České republiky. V prvním stání Krejčíř vyhrál – soud žádost o vydání zamítl. Řehounek a Krejčíř, který je souzen jako uprchlý, jsou obžalováni z trestného činu podvodu a hrozí jim až dvanáct let vězení.

Krejčíře zastupuje advokátní kancelář v čele s bývalým ministrem vnitra Tomášem Sokolem, který do Ostravy vyslal jednoho ze svých právníků Pavla Fryšáka. Ten prohlásil, že jeho klient s ohledem na nynější situaci o návratu zatím neuvažuje. „Vývoj svých trestních kauz ale sleduje,“ uvedl Fryšák. Rozsudek by mohl být vynesen v pátek.

Má toho více

Krejčíř vystupuje hned v několik závažných případech. V jednom z nich byl již dokonce v nepřítomnosti odsouzen k šesti a půl letůmvězení. Rozsudek v srpnu předloňského roku vynesl Krajský soud v Ostravě. Krejčíř měl jako jednatel své firmy Corado vylákat od firmy Frymis akcie otrokovické teplárny v hodnotě 75 milionů korun. Původním majitelům údajně vrátil pouze jejich část, čímž se obohatil o více než padesát milionů korun. Spis nyní leží u Vrchního soudu v Olomouci. Ten se odvoláním Krejčířova obhájce bude zabývat až poté, co jihoafrická justice definitivně rozhodne o tom, zda Krejčíře vydá, či nevydá do České republiky.

Na Seychely

V loňském roce ostravský krajský soud převzal obžalobu i v jiné Krejčířově kauze. Podnikatel v roce 1997 údajně nezákonným způsobem převedl z České republiky na Seychelské ostrovy přibližně 270 milionů korun. K tomu použil firmy, s nimiž byl majetkově či personálně propojen. Transakce proběhly přes švýcarskou banku Union Bank of Switzerland v Ženevě, na kterou se policisté a státní zastupitelství obrátili se žádostí o právní pomoc. Právě dokumenty poskytnuté bankou podle státního zástupce Krejčíře usvědčují. Za trestný čin zneužití informací v obchodním styku mu hrozí až dvanáct let vězení.

Plánovaná vražda?

Jméno Krejčíře se objevuje i v souvislosti s plánovanou vraždou celníka. Zločin se týkal firmy, která státu za neproclené pohonné hmoty dlužila tři miliardy. Podle informací policie chtěl Krejčíř uplatit celníka, aby při razii fiktivně zabavil 250 milionů švýcarských franků. Poté měl být celník zavražděn. Krejčíř by tak vyrovnal nejen třímiliardový dluh, ale dokonce by po státu mohl požadovat i zbývající část do 250 milionů franků, tedy přibližně dvě miliardy. Vše ale vyšlo najevo ve chvíli, kdy jeden z Krejčířových spolupracovníků vše oznámil policii. Sám totiž pojal podezření, že se jej skupina kolem Krejčíře bude chtít jako nepohodlného svědka zbavit. Jde o Radka Zwierzynu z Českého Těšína, který byl i s rodinou zařazen do programu na ochranu svědků.

Zwierzyna byl vloni za majetkové zločiny, které však nijak nesouvisejí s Krejčířem, odsouzen Krajským soudem v Ostravě k osmi letům žaláře. K hlavnímu líčení jej tehdy dopravil policejní vrtulník s maskovanými příslušníky zásahové jednotky vyzbrojenými samopaly. Důvodem tohoto opatření byly obavy, že se Zwierzynu někdo pokusí zabít.