Cizinec se v minulosti podílel na ozbrojených loupežích. Společně s dalšími komplici převlečenými za policisty zastavovali vozidla. Osádky přepadávali a jejich auta převáželi do zahraničí. Rosandič byl již před časem za tyto činy Krajským soudem v Ostravě odsouzen k osmi rokům žaláře. Nástupu do vězení se ale vyhýbal. Proto byl na něj v říjnu loňského roku vydán zatykač.

Rodinná pouta

Pátrání po cizinci bylo bezvýsledné. Je pravděpodobné, že uprchl do zahraničí nebo se ukrýval v jiné části České republiky. Až koncem dubna letošního roku získali policisté důležité informace. Podle nich se Rosandič ukrýval na Novojičínsku, kde měl rodinu, kterou chtěl zřejmě po svém útěku navštívit.

Ostravští kriminalisté z oddělení pátrání ve spolupráci s novojičínskými kolegy nakonec zjistili, kde se schovává. „Měl se pohybovat v domě a jeho okolí v Kopřivnici. Policistům se snažil maximálně vyhýbat, jeho snahu o utajení potvrzuje také kamerový systém, který měl v bytě nainstalovaný,“ uvedla Soňa Štětínská, mluvčí severomoravské policie.

V závěrečné fázi kriminalisté spolupracovali i se speciální zásahovou jednotkou. Existovalo totiž podezření, že dotyčný může být ozbrojen a bude se bránit. Komando, které vtrhlo do objektu, cizince nakonec zadrželo v garáži. Vzápětí putoval do ostravské věznice.

Lupiči

Rosandič patřil do skupiny, která v přestrojení za příslušníky zásahové jednotky v roce 2000 na rozmezí Novojičínska a Přerovska přepadla osádky nejméně dvou vozidel.

Jednou z obětí byl profesionální taneční pár, který se v nočních hodinách vracel do Ostravy. Před Novojičínskem začala mít osádka problémy s řízením. Vše nasvědčovalo tomu, že píchli přední pneumatiku. Jak se později ukázalo, někdo jim nastražil takzvaného kovového ježka. Když vystoupili, zahlédli automobil, který za nimi prudce zabrzdil. Vzápětí z něj vyskákali ozbrojení muži v kuklách a tmavých kombinézách s nápisem „Policie“. Motoristu povalili na zem, na hlavu mu nasadili kápi a spoutali ruce. Přitom vykřikovali, že jde o drogovou akci. Útočníci poté dvojici naložili do svého vozidla a odvezli k Bělskému lesu v Ostravě. Kromě automobilu jim vzali peníze a věci. Podobný scénář mělo i další přepadení, k němuž došlo jen o několik hodin později na téměř stejném místě.

Za tyto zločiny byl již odsouzen Rosandičův krajan, jedenatřicetiletý Marjan Markovič, kterému Krajský soud v Ostravě vyměřil osm a půl roku žaláře. Rozsudek však zatím není pravomocný. Cizinec se totiž odvolal ke Vrchnímu soudu v Olomouci.

Třetímu z lupičů se podařilo uprchnout a nyní po něm pátrá Interpol. Policie podezírala i další osoby, jejich podíl se však nepodařilo prokázat.

(per, ipa)