„U této trestné činnosti není z hlediska policejní práce možné působit jakkoli preventivně. Nelze vysledovat žádný trend, jeden rok lidé platí, v dalším může být enormní nárůst trestných činů tohoto druhu. Jsou neplatiči, kteří dluží jedné osobě, ale najdou se i tací, kteří neplatí více lidem,“ konstatovala mluvčí severomoravské policie Soňa Štětínská. Její slova potvrzují i statistické údaje. Zatímco vloni policisté evidovali 388 případů, o rok dříve to bylo 552.

Na dluhy týkající se alimentů pamatuje zákon trestným činem neplacení výživného, za který lze uložit až tříletý žalář. Ročně skončí za mřížemi desítky lidí, zbývající většinou odejdou s podmíněnými tresty.

Nebezpečí nouze

Hrozba vězení se například vznáší nad třiatřicetiletým mužem z Ostravy, který si tento měsíc vyslechl obvinění. Do problémů se dostal poté, co několik let nepřispíval na výživu svých dětí. Dluh se nyní vyšplhal až na závratných sto tisíc korun. Nezodpovědný několikanásobný otec je stíhán podle nejpřísnějšího, tedy třetího odstavce příslušného paragrafu, který hovoří o tom, že ten, kdo svým jednáním přivede jiného do nebezpečí nouze, může jít do vězení až na tři roky.

Existenční problémy

Neplacení alimentů je pro mnoho neúplných rodin existenčním problémem. „Kdyby mi nepomohli rodiče, nevím, co bych dělala,“ potvrdila paní Eva z Ostravy, která sama vychovává dva syny. Otec jejích dětí již delší dobu figuruje na seznamu hledaných osob. „Není to nic příjemného spoléhat se pouze na rodiče a být jim za všechno pochopitelně vděčná. Hodně to svazuje,“ dodala Eva.

Často však na tom nejsou o moc lépe ani rodiny, kde otcové alimenty platí. „Dostávám na dítě nějakých dvanáct stovek. Prý je to správně vypočteno podle platu mého bývalého manžela. Jenže oficiální plat tvoří jen část jeho příjmu. Zbytek si vydělává načerno, což samozřejmě nikdo nezohlednil,“ dodala další z žen.

Jak na to?

Situace těchto matek se již delší dobu snaží řešit poslanecká sněmovna. Ta se již před časem zabývala variantou, podle které by alimenty za nezodpovědné otce platit stát a částku poté vymáhal. Tento návrh ale neprošel.

V těchto dnech ale uspěl jiný návrh, který například umožňuje odebírat sociální dávky neplatičům. Těm by zůstalo jen životní minimum. Vše ostatní by přednostně směřovalo na vyrovnání dluhu na výživném. Zákon také pamatuje i na situace, kdy dlužníkem je majitel krachující firmy. Při jejím prodeji by se alimenty měly stát být přednostní pohledávkou.

§ 213 Zanedbání povinné výživy

(1) Kdo neplní, byť i z nedbalosti, svou zákonnou povinnost vyživovat nebo zaopatřovat jiného, bude potrestán odnětím svobody až na jeden rok.
(2) Kdo se úmyslně vyhýbá plnění své zákonné povinnosti vyživovat nebo zaopatřovat jiného, bude potrestán odnětím svobody až na dvě léta.
(3) Odnětím svobody na šest měsíců až tři léta bude pachatel potrestán, vydá-li činem uvedeným v odstavci 1 nebo 2 oprávněnou osobu nebezpečí nouze.