Po několika letech byl na základě mezinárodního zatykače zadržen v Kanadě a eskortován do vlasti. Zde požádal o nový proces, který nyní skončil osvobozujícím verdiktem. Takový je ve stručnosti příběh čtyřiatřicetiletého Jiřího Kiliána ze Vsetína, jehož případ v těchto dnech uzavřel Krajský soud v Ostravě.
Naftová transakce
Podle obžaloby Kilián na své firmy v roce 1996 nakoupil pohonné hmoty z Rakouska a na základě falešné záruční listiny je prodal společnosti na Opavsku. Státu na daních vznikla škoda přesahující sedm milionů. Do podvodu byli zapojeni i policista a celnice, která falešný doklad zanesla do počítače. Oba si již za to odpykali pět a šest let vězení. Kilián ještě před zahájením vyšetřování z republiky odjel. Soud mu pak v nepřítomnosti vyměřil osm let žaláře. Kilián po svém zadržení a převozu do České republiky požádal o nový proces, na což má podle zákona právo.
Během hlavního líčení vyšla najevo řada nesrovnalostí a pochybností. Soud nakonec konstatoval, že Kilián žádný zločin nespáchal. Z výpovědi Kiliána vyplynulo, že za vším by mohla stát určitá skupina podnikatelů ze Vsetínska. Policie má však pouze několik týdnů na to, aby podezření prověřila. V létě letošního roku totiž končí dvanáctiletá promlčecí lhůta, po jejímž uplynutí již nebude možno nikoho stíhat.
Kdo za tím stojí?
Kilián před soudem prohlásil, že ho v roce 1996 kontaktovali známí, kteří mu nabídli zaměstnání. V té době byl bez peněz a práce. „Řekli mi, že potřebují člověka, který by pro ně dovážel benzin z Rakouska,“ prohlásil při zahájení procesu Kilián s tím, že podnikatelé na něj převedli své firmy a vyřídili mu i potřebnou koncesi. Prý mu řekli, že s pohonnými hmotami nemohou sami obchodovat. Zdůvodnili to tím, že mají jiné společnosti podnikající ve stejném oboru, čímž by se dostali do konfliktu zájmů.
„Věřil jsem jim. Zdálo se, že všechno mají pod kontrolou a dobře promyšlené,“ řekl Kilián. O tom, že něco není v pořádku, se dozvěděl až později. Podnikatelé ho odvezli do Rakouska, dali mu peníze na letenku a důrazně mu doporučili, aby odcestoval a nikdy se do vlasti nevracel.
Pochybné důkazy
Mezi původními důkazy, které Kiliána usvědčovaly, byly falešné doklady a celní deklarace s jeho podpisy. Grafologické rozbory však ukázaly, že je Kilián nepodepsal, někdo se jej pouze snažil napodobit. Neexistují ani jiné důkazy, který by Kiliánovu vinu potvrzovaly. Jak uvedl soudce, Kilián o podnikání prakticky nic nevěděl. „Věřil svým známým a neměl důvod se domnívat, že něco není v pořádku,“ řekl předseda senátu, který se podivoval i nad tím, že Kiliána při prvním procesu zastupoval právník mající blízký vztah k podnikatelům, které obžalovaný označil za organizátory. Obchodníci, vystupující před soudem jako svědci, takové obvinění odmítli.
Osvobozující rozsudek zatím není pravomocný. Státní zástupkyně se totiž odvolala k Vrchnímu soudu v Olomouci.