Většinou „seděl“ za nejrůznější majetkové delikty. Nyní se však zodpovídá z vraždy. Hrozí mu až patnáct let vězení. Letos v lednu bodl nožem svého známého. Muž později v nemocnici vážným zraněním podlehl. Zločinu se Horák dopustil jen tři týdny poté, co opustil vězení, kde si odpykal svůj poslední trest.

Drama se odehrálo v bezdomoveckém kutlochu v areálu bývalého koupaliště v Ostravě-Hulvákách, kde přespávali lidé bez střechy nad hlavou. Horák zde měl řadu známých, za kterými se vydal po opuštění žaláře. Zde potkal i svou budoucí oběť. „Za střízliva to byl výborný chlap. Chodili jsme spolu na dřevo a železo. Když se ale ožral, nedalo se to s ním vydržet. Býval agresivní. Několikrát jsme se chytli,“ řekl Horák, kterému vadilo zejména to, že se nevhodně choval k ženě, která s nimi v objektu přebývala.

Také osudného dne se pohádali. Poté vzal Horák nůž a protivníka nečekaně zezadu bodl. Čepel dlouhá dvacet centimetrů zasáhla mimo jiné játra a ledvinovou žílu. „Já vlastně nevím, jak se to stalo. Mám to tak trochu mlhavé. Oba jsme měli popito. Vím, že řval, že jsem ho píchl. Já tam stál jako sloup. Nechtěl jsem to udělat. Já nezabiju ani myš. Když se napiju, tak brečím nebo ve vzteku maximálně rozbiju okno. Mrzí mě, že zemřel,“ tvrdil před soudem Horák.

Kamarádi se pobodanému muži snažili poskytnout první pomoc, pak ale raději přivolali záchrannou službu. Sanitka dorazila během několik minut a zraněného převezla do nemocnice, kde se podrobil komplikované operaci. I přes veškerou snahu lékařů však druhý den zemřel na úrazově krvácivý šok.

Na místo přijeli i policisté, kterým bezdomovci nejprve řekli, že je napadli dva neznámí útočníci. Ochránci zákona však záhy zjistili, kdo má zločin na svědomí.

Hlavní líčení bude v pátek 6. června pokračovat výslechem svědků a znalců.