Tipují si je například v bankovních pobočkách nebo na poštách. Pak jim propíchnou pneumatiky. Tím je přinutí k zastavení. Ve chvíli, kdy motoristé vyměňují pneumatiky, jim v nestřeženém okamžiku z auta vezmou tašku s penězi. Přesně takový scénář měl i případ, který se stal tento týden na ulici Rudné v Ostravě-Vítkovicích.

Dvaatřicetiletý muž krátce před poledne zjistil, že má defekt. Zastavil a pustil se do výměny kola. Auto však nechal odemčené. „Když byl s opravou hotov, zjistil, že mu někdo vzal příruční tašku položenou uvnitř vozidla. Měl v ní osobní doklady, téměř 40 000 korun, platební kartu a další věci,“ popsala mluvčí severomoravské policie Soňa Štětínská s tím, že kromě peněz si nepoctivec odnesl i přibližně čtyři sta divadelních lístků v hodnotě několika tisíců korun. Celková škoda činí bezmála pětaosmdesát tisíc korun. Policie případ vyšetřuje jako trestné činy krádeže a neoprávněného držení platební karty. „Nelze vyloučit, že někdo motoristovi pneumatiku záměrně poškodil, a tím jej přiměl k zastavení,“ řekla Štětínská.

Před několika týdny se něco podobného přihodilo i jinému muži, který na ulici Plzeňské v Ostravě musel zastavit kvůli píchnuté pneumatice. Dvaapadesátiletý řidič přivolal technika z autoservisu. Po výměně kola a odjezdu opraváře zjistil, že mu ze sedadla vozidla zmizela taška s penězi, osobními doklady a dalšími věcmi. Škodu vyčíslil na téměř padesát tisíc korun.

Ještě hůře před časem dopadl čtyřicetiletý muž, který si v ostravské bance vyzvedl 450 tisíc korun. Vzápětí nasedl do auta značky Opel. Po chvíli ale zjistil, že má zhruba dvoucentimetrovou díru v pneumatice.

Zajel ke značkovému servisu na ulici Těšínské ve Slezské Ostravě, aby si domluvil opravu. Po vystoupení z auta zamířil přímo do prodejny. Zavazadlo s téměř půlmilionem však nechal ve voze. Vše další bylo dílem okamžiku. Svědkové již zahlédli pouze dva muže, kteří rozbili okénko opelu, popadli tašku a uprchli.