Před Okresním soudem v Ostravě včera pokračovalo odročené hlavní líčení s pěti fanoušky Baníku Ostrava obžalovanými z předloňského útoku na mezinárodní rychlík směřující z Polska do Rakouska, ve kterém cestovali příznivci Legie Varšava.

Jako svědci byli předvoláni dva muži, kteří již byli za tento incident odsouzeni. První z nich odmítl vypovídat, druhý prohlásil, že si na nic nepamatuje. Prý již neví, kdo s ním tehdy byl, nevzpomíná si na tváře ani na jména. Soud včera vyslechl také příslušníka železniční policie, který dva z pětice obžalovaných bezpečně poznal. Hlavní líčení bylo odročeno na druhou polovinu července, kdy chce soud vyslechnout další svědky.

Drama se odehrálo na hlavním nádraží v Ostravě-Přívoze. Zhruba padesát zakuklených výtržníků tehdy v nočních hodinách vtrhlo do vlakového spoje na trase Varšava -Vídeň, který měl zastávku na hlavním vlakovém nádraží v Ostravě. Cestovali v něm fanoušci Legie Varšava na pohárové utkání svého týmu s Austrií Vídeň.

Policisté na místě zadrželi pouze dva mladíky z Ostravy. Kriminalisté později zatkli dalších sedm Ostravanů. Všech devět bylo na podzim loňského roku trestním příkazem odsouzeno k podmíněným trestům od osmi do dvanácti měsíců s odkladem na zkušební lhůtu od jednoho roku do čtyř let. S verdiktem však souhlasili pouze čtyři obvinění – pro ně již tento případ skončil a nyní v něm figurují pouze jako svědci.

Dalších pět mužů rozhodnutí soudu odmítlo a podalo takzvaný odpor. O jejich vině či nevině se musí rozhodnout v právě probíhajícím hlavním líčení. Všichni již dříve svou vinu popřeli. Někteří tvrdili, že na nádraží vůbec nebyli, další tuto možnost sice připustili, prý se ale žádných násilností nezúčastnili.