Muž z Ostravska společně s brněnským komplicem vzali věci za bezmála jeden a čtvrt milionu korun. Oba pachatelé ukradli z bytů peníze a šperky za nejméně jeden milion a dvě stě tisíc korun. Policisté předpokládají, že počet vykradených bytů se může ještě zdvojnásobit.

„Jedná se o největší objasněný případ vloupání do bytů za posledních pět let v České republice. Na jihu Moravy dokonce patří k největším kauzám vůbec,“ řekl vedoucí oddělení obecné kriminality Antonín Hrdlička z jihomoravské policejní správy.

Zadržení muži nejsou žádnými nováčky. Za krádeže byli už několikrát soudně trestáni. Jeden dokonce desetkrát. „Do bytu se dostávali jednoduše páčidlem přes vstupní dveře. Když se jim povedl vykrást jeden byt, šli hned vedle. Za dopoledne tak udělali postupně dva až tři byty v jednom panelovém domě,“ přiblížil Hrdlička jednání pachatelů.

Od města k městu

Akční rádius pachatelů byl široký. Pro kořist jezdili po celém Česku. Nejvíce vykradených bytů však mají na svědomí v Jihomoravském kraji, řádili však i v dalších regionech. Na největší kořist si přišli v Pardubicích. „Z bytu si odnesli cennosti a peníze za více než čtvrt milionu korun,“ uvedla kriminalistka Leona Vejnárová.

Oba muži byli nezaměstnaní, a jedinou jejich obživou tak byly „vloupačky“. V bytech se dlouho nezdrželi. „Zajímaly je hlavně věci, které se daly snadno odnést a dobře zpeněžit. Jakmile přeměnili kořist na peníze, okamžitě je utratili. Část naházeli do hracích automatů, zbytek použili pro vlastní potřebu,“ přiblížil jednání dvojice bytařů detektiv Bedřich Frei. Byty, do kterých se pachatelé dostávali, si podle kriminalistů netipovali dopředu. „Vybírali si hlavně sídliště ve větších městech. Když se dostali do paneláku, vnikli do bytů v horních patrech. Chodili většinou naslepo, a tak se také stalo, že se dostali do bytu, který byl v rekonstrukci. Objevili tak jen holé zdi a nic si neodnesli,“ doplnil Frei.

Dvojice mužů je již v brněnské vazební věznici. Tam je poslal Městský soud v Brně. Policisté zloděje stíhají pro několik trestných činů, z nichž nejhlavnějším je krádež. Pokud soud uzná jejich vinu, mohou si bytaři pobýt za mřížemi až osm let.
Sezona bytařů se blíží

Policisté majitele bytů upozorňují, že s blížící se letní sezonou nastávají zlodějům zlaté časy. Kriminalisté i odborníci na bezpečnost proto bijí na poplach. „Čím lépe je obydlí zabezpečené, tím těžší je pro zloděje se dostat dovnitř. Bytové dveře jsou statisticky nejčastějším cestou, kterou zloději volí,“ tvrdí experti.

Zájem o bezpečnostní dveře, které nenechavcům zabrání vloupat se do prázdného bytu, stoupá. Největší zájem mají o dveře ti, které už někdo vykradl. Takoví zákazníci jsou ochotni za bezpečí zaplatit horentní sumy. „Od přídavného zařízení až po nové dveře v řádu tisíců korun. Nabídka je široká a záleží na zákazníkovi, kolik hodlá za své bezpečí utratit,“ řekl Oldřich Ivančic z firmy Bezpečnostní dveře.

Zájem je podle něj o zabezpečení stávajících dveří, do kterých firma montuje kovové tyče. „Železa zatím žádný zloděj neprošel. Znám sice několik pokusů, ale nikdo se nedostal bez správných klíčů dovnitř. Za prvé to dělá rámus a za druhé je to zdlouhavý proces,“ přiblížil prodejce zabezpečovací systém.