Oba ve středu vězeňská eskorta předvedla do jednací síně Krajského soudu v Ostravě. Ten se začal zabývat případem smrti dvacetileté Petry Baloghové z Ostravy. Její tělo našel houbař počátkem srpna loňského roku v lesíku v Ostravě-Dubí. Podle žalobce ji o život připravili její bývalý přítel Marian Mana (25 let) a jeho známý Karel Ochvat (24 let), kteří ji nejméně dvakrát bodli nožem. To vše kvůli zhruba stotisícovému dluhu. Oba však tvrdí, že nikomu neublížili. Potvrdili jen, že se osudného dne s Baloghovou setkali. Za pachatele však označili muže, který v celém procesu vystupuje jako korunní svědek.

Dluhy?

Mrtvá dívka podle policistů patřila k problémové mládeži, měla kontakty i na extremistické pravicové hnutí, ke kterému se hlásili i oba obžalovaní. V osmnácti utekla z domova a pobývala na různých místech České republiky i v zahraničí. V moravskoslezské metropoli měla řadu přátel a známých, u kterých střídavě bydlela. Údajně měla problémy s dluhy, kvůli kterým pravděpodobně zemřela. Sto tisíc korun mimo jiné nevrátila svému bývalému příteli Manovi. Ten ji nakonec za přispění korunního svědka po několika měsících vylákal na odlehlé místo do lesíka, kde jí chtěl domluvit. Jako svědka si vzal s sebou i známého Ochvata.

Podle obžaloby pak dívku během hádky nejméně dvakrát bodli nožem. „Následně její tělo ukryli v prohlubni po padlém stromu, částečně zasypali listím a zeminou, překryli igelitem a kusem linolea přibitého na sololitové desce,“ uvedla státní zástupkyně Brigita Bilíková. Nebýt houbaře, tělo by se zřejmě nikdy nepodařilo najít a dívka by jako „útěkářka“ figurovala pouze v seznamu pohřešovaných osob.

My to nebyli!

Policisté Manu a Ochvata zatkli v říjnu. Oba tvrdili, že dívku nezabili. Ochvat dokonce tvrdil, že ji osudného dne vůbec neviděl. Později přiznali, že ji chtěli přimět k vyrovnání dluhů. Když odcházeli, ještě žila. V té době byla se svým novým přítelem – korunním svědkem – který ji po dohodě s Manou přivedl. O její smrti se prý dozvěděli až z novinových článků. Pak ale svou výpověď změnili. Na vlastní oči jeden z nich údajně viděl, jak ji ubodal její přítel.

Ochvat ve středu před soudem potvrdil, že doprovázel Manu na setkání s Petrou Baloghovou. Zaslechl i, jak Mana dívce připomíná nesplacený dluh. Padly také nejméně dvě facky, po kterých Petra padla na zem a začala plakat. Prý to bylo poté, co Manovi jako částečnou kompenzaci dluhu nabídla sex. Pak oba muži odešli.

Zoufalý křik

Vzápětí se ale rozběhli zpátky na místo. „Slyšeli jsme ženský křik, docela strašidelný. Takový jekot,“ prohlásil Ochvat s tím, že dívka na někoho volala, aby ji nechal. „Viděl jsem na zemi ležící Petru a jeho, jak klečí u její hlavy,“ dodal Ochvat s tím, že oním mužem byl její nový přítel, který jí přivedl do lesíka. „Máchal rukou, zdálo se, že ji bije. Když vstal, tak jsem si všiml, že má nůž. Byla sice tma, ale ten nůž se leskl,“ řekl Ochvat, podle kterého muž křičel, že ho také okradla, že ji však nechtěl zabít, prý ho k tomu vyprovokovala.

„Když jsme přiběhli, ještě se zmítala, pak přestala,“ doplnil Ochvat. Když zjistili, že má nehmatný pulz, utekli, aniž by přivolali záchranáře či policisty. „To byla moje největší chyba. Měli jsme z něho strach, viděli jsme, co udělal,“ prohlásil na adresu údajného zabijáka Ochvat. Zda soud této verzi uvěří, bude jasné až koncem června, kdy by mohl padnout rozsudek.

Hlavní líčení ve čtvrtek pokračuje výslechem svědků. Výpověď korunního svědka je plánována 24. června. Ochvatovi a Manovi hrozí v případě uznání viny deset až patnáct let vězení.