I takové dokáží být děti. Jen v loňském roce si nezletilci do patnácti let připsali v Ostravě na své konto 326 nepravostí. V porovnání s rokem 2006 to představuje pokles o 157 činů. Aktivnější však byli mladiství ve věku od patnácti až osmnáct let, u kterých policisté evidovali 492 porušení zákona, což je o devětadvacet více než předloni.

Celkem tak děti a mládež do osmnácti let vloni spáchaly v Ostravě 818 trestných činů, což je o 128 méně než v roce 2006. Alarmující je však skutečnost, že si zločinecký dorost počíná stále agresivněji.

Potvrzuje to i letošní případ tří násilníků ve věku třináct až osmnáct let, kteří v Ostravě-Mariánských Horách a v Přívoze přepadávali své vrstevníky. Přímo na ulici je obestoupili a pod hrozbou zbití jim vzali mobilní telefony a další věci, které obratem ruky prodávali v zastavárnách a náhodným zájemcům. Policisté je usvědčili z deseti loupeží. Výtečníci si na svá konta připsali i řadu vloupání do bytů a různých objektů.

Gang vedl teprve třináctiletý školák. „Byl nejmladší, nejmenší, ale současně i nejagresivnější,“ uvedl již dříve ostravský kriminalista Radim Bena s tím, že jde o chovance s nařízenou ústavní výchovou, který od roku 2004 z „pasťáku“ utekl již dvacetkrát.

Podobných dětských gangů policisté v posledních měsících a letech odhalili několik. Většinou měly na svědomí pouliční loupeže, při kterých se zaměřovaly na školáky nebo naopak starší bezbranné lidi.

Například vloni ochránci zákona zatkli sedm výrostků ve věku dvanáct až patnáct let, kteří několik týdnů terorizovali obyvatele Ostravy. Po škole se scházeli na hřišti v Moravské Ostravě, odkud se vydávali do městské části Ostrava-Poruba, kde je nikdo neznal. Své oběti si vybírali náhodně. Útočili na děti nebo starší ženy. Brali jim peníze, mobilní telefony a platební karty.

Nejmladší z agresorů nosil s sebou mačetu s čepelí dlouhou padesát centimetrů. Vytáhl ji například na čtrnáctiletého chlapce, který utrpěl psychické trauma. Násilníci se do svých domovů vraceli v podvečerních hodinách. O tom, co dělali přes den, neměli jejich blízcí ani potuchy.

Co se týče nejzávažnějších zločinů vražd, které spáchaly děti, s takovými se ostravští policisté již dlouho nesetkali. V minulosti však řešili hned několik takových tragédií. Například čtrnáctiletý chlapec z Ostravy společně se staršími komplici ubili v Ostravě bezmocnou stařenku, do jejíhož bytu se dostali pod falešnou záminkou. Vzhledem ke svému věku potrestání unikl.

Ostravští policisté a strážníci řešili i kuriózní dětské zločiny. Přistihli například několik neplnoletých výtečníků, kteří usedli za volanty vozidel. Někteří z nich dokonce měli alkohol v krvi. Řada nezletilců a mladistvých patří i do kategorie vykrádačů automobilů.