Na lavici obžalovaných usedli tři muži a jedna žena z Ostravska, Opavska a Prahy.

Hlavní postavou je čtyřiadvacetiletý Dominik Borůvka z Opavy, který již několik let žije v Jižní Americe. Státní zástupce tvrdí, že díky svým kontaktům a nezjištěným komplicům nakupoval velké množství kokainu. Drogu poté prostřednictvím kurýrů pašoval do Evropy. Někteří z nich byli zadrženi přímo v Jižní Americe, další pak v Paříži a Praze. Kolik kokainu skončilo na evropském trhu, není jasné. Obžaloba hovoří pouze o dvaceti kilogramech, které se podařilo při policejních raziích zadržet. Odměnou pro kurýry měla být bezplatná dovolená s luxusním ubytováním a stravou. Někteří inkasovali i peníze.

Do pašování a shánění kurýrů měli být zapojeni i další obžalovaní – David Král (34 let) z Opavy a Ondřej Hrdlička (29 let) z Ostravy. Společně s nimi je souzena i Kristýna Skálová (24 let) z Prahy. Státní zástupce tvrdí, že nevědomky přivezla drogu rozpuštěnou v džusu. Když později zjistila, co je v láhvi, část zásilky si nechala.

Nevěděli, co převážejí

Podle obžaloby ne všichni věděli o tom, že jsou zneužíváni k pašování kokainu. Například dvě ženy si přes Borůvku chtěly domluvit brigádu ve Španělsku. Muž je pozval nejprve do Venezuely, kde jim zaplatil ubytování. Do Španělska pak obě ženy měly odletět přes Paříž, kde na ně čekal údajný zaměstnavatel. Borůvka jim na cestu přibalil dárky pro jeho děti. Jednalo se o batůžky, diáře a fotoaparáty. Jak se ale ukázalo, ve věcech byly ukryty čtyři kilogramy kokainu, které našla francouzská policie.

Další dovozci drogy se hájili i tím, že údajně měli přepravit do Evropy pouze nějaké čipy, s nimiž Borůvka obchodoval.

Část kurýrů však minimálně tušila, že v zavazadlech mají drogy. To platí o muži z našeho regionu, který chtěl z Peru propašovat téměř deset kilogramů kokainu mimo jiné napuštěného ve vláknech a ukrytých v batohu. Jeho cesta skončila na peruánském letišti.

Jako kurýr se nechala najmout i přítelkyně jednoho z obžalovaných. S více než třemi kilogramy drogy ji zadržela policie v Buenos Aires. Muži, který s ní cestoval, se podařilo dostat až do Prahy, kde již ale na něj čekala policie. U sebe měl bezmála tři kilogramy kokainu.

Mojito

Mezinárodní skupinu se podařilo rozprášit během sedmiměsíční operace s krycím názvem Mojito, která vyvrcholila na přelomu května a června loňského roku. V Ostravě byli tehdy zatčeni dva muži, další členy skupiny se podařilo zadržet v Praze a v Jižní Americe. Borůvkovi, Královi a Hrdličkovi hrozí deset až patnáct let žaláře, Skálové pak dva až deset let vězení.

Borůvka, kterého žaloba označuje za hlavního organizátora, proslul i svým pokusem o útěk z ostravské vazební věznice.

Společně s dalším mužem – Polákem Bogumilem Kujawskim, který byl před časem odsouzen k patnácti letům za vraždu ostravského taxikáře – přepilovali mříže okna a přestříhali pletivo. Dozorci však jejich plán odhalili.

Hlavní líčení bude pokračovat do pátku.

K tématu
Obliba kokainu v posledních letech výrazně vzrostla. Důvodem je i stále se snižující cena. Ta se u kokainové dávky pohybuje mezi 1500 a 2500 korunami, což je výrazně méně než v minulých letech. Kokain byl dříve označován za drogu bohatých. Do Evropy se dováží z Jižní Ameriky. Kokain je stejně jako pervitin označován jako stimulační droga. Zahání únavu a zvyšuje aktivitu. Většinou se šňupe. Policisté v celé České republice v posledních měsících provedli několik operací, při kterých zadrželi kokainové zločince. Jedna z razií se v únoru uskutečnila v Ostravě. Detektivové z Národní protidrogové centrály ve spolupráci se severomoravskými policisty zadrželi v Ostravě dva muže, kteří do České republiky dováželi kokain. Ochránci zákona zajistili také větší množství této drogy. Část kokainu našli při domovních prohlídkách, další pak objevili v mrtvé schránce poblíž rybníka v Ostravě-Bartovicích. Dealeři drogu po naředění distribuovali na Stodolní ulici v centru Ostravy, v Karviné, Olomouci a také v Praze. Kokain převáželi i do Polska, kde jej prodávali.