K tomuto závěru ve čtvrtek dospěl odvolací Krajský soud v Ostravě, který Filipcovi vyměřil dvanáct měsíců vězení s podmíněným odkladem na zkušební lhůtu dvou roku. Senát tak zpřísnil verdikt, který v únoru letošního roku vynesl Okresní soud v Ostravě. Tehdy byl Filipec odsouzen jen k šesti měsícům s odkladem na jeden rok.

Filipec působil v ostravské expozituře Útvaru pro odhalování korupce a finanční kriminality a podílel se na objasňování několika závažných kauz. Podle žalobce měl poskytnout důvěrné policejní informace svému známému – obchodníkovi se zlatem Lubomíru Vargovi. Žalobce tvrdí, že Filipec v roce 2003 Vargovi prozradil, že je společně s dalšími lidmi sledován a odposloucháván policií. To se ale během procesu nepotvrdilo. Soud ale prokázal, že Vargovi ověřil čtyři značky podezřelých osobních vozidel, které jely za automobilem převážejícím zlato mezi Ostravou a Prahou.

Filipec v evidenci motorových vozidel skutečně lustroval čtyři auta sledující Vargu. Všechna měla civilní značku a byla napsána na soukromé osoby nebo firmy. Dvě z nich tímto způsobem kryly svou policejní identitu. To ale Filipec nevěděl.

Soudy v této kauze vynesly již několik verdiktů. Filipec byl nejprve okresním soudem zcela zproštěn obžaloby. Osvobozující výrok tehdy předseda senátu zdůvodnil tím, že neoprávněné zjišťování údajů o vozidlech není trestným činem. Vše se údajně dalo řešit kázeňsky. Obhajoba také argumentovala tím, že ověřit značku si může nechat každý, kdo to zdůvodní právním zájmem.

S tím ale nesouhlasil žalobce, který se odvolal ke krajskému soudu. Zapravdu mu dalo ministerstvo dopravy, které takovouto možnost ověření značek vyloučilo. Odvolací soud proto rozsudek zrušil a případ vrátil k novému projednání okresnímu soudu, který letos v únoru Filipcovi vyměřil půlroční podmíněný trest. Krajský soud ve čtvrtek trest zdvojnásobil. Kromě toho Filipcovi uložil i čtyřletý zákaz činnosti ve funkci veřejného činitele. Proti rozsudku již není odvolání.