Čtyřiadvacetiletý Radim Halamíček nejméně šestadvacetkrát udeřil kladivem do hlavy, obličeje a krku svou oběť, šestapadesátiletého Bedřicha Hanzelku. Útok obžalovaného byl podle posudku znalců velmi agresivní.

Mozek oběti jevil výrazné známky pohmoždění, částečně už byl jen beztvarou hmotou. Pachatel také ránami kladivem rozlomil napadenému skelet hrtanu a roztrhl mu průdušnici. Po činu šel Halamíček k sousedům, kteří si všimli jeho podivného chování i stop krve na bundě. Sám pak zavolal z mobilu policii.

Obžalovaný uvedl, že jej k činu vyprovokovala hádka s jeho budoucí obětí. V době činu měl Halamíček v krvi kolem dvou promile alkoholu, muž, kterého ubil kladivem, měl v krvi přes tři promile alkoholu.

Halamíček si původně přinesl ze sklepa kladivo, které vážilo přes pět kilogramů. Při nápřahu se ale zlomila násada, proto se do sklepa vrátil a přinesl si kladivo menší. Psychiatři ve svém posudku uvedli, že obžalovaný netrpěl a ani netrpí duševní poruchou či chorobou, byl schopen rozpoznat nebezpečnost svého jednání. Znalci zároveň dodali, že Halamíček spáchal svůj čin v afektu. Jako účelovou označil při odůvodnění rozsudku předseda senátu změnu ve výpovědi obžalovaného, který při pozdějším výslechu uvedl, že jej soused měl sexuálně obtěžovat.

Od výjimečného trestu v sazbě od patnácti do pětadvaceti let je zachránily hlavně posudky znalců, kteří uvedli, že možnost nápravy obžalovaného není obzvláště ztížená. Soud proto za vraždu spáchanou surovým způsobem udělil trest v sazbě od dvanácti do patnácti roků. Soud také rozhodl, že obžalovaný půjde do věznice se zvýšenou ostrahou. Rozsudek není pravomocný, státní zástupce i obžalovaný si nechali lhůtu k vyjádření.