Řidičů, kteří se hlídkám pokoušejí ujíždět, i tak ale letos ubývá, tvrdí ostravští strážci zákona. „Pokud policista nemá jistotu, že v autě, které pronásleduje, nejsou kromě ujíždějícího řidiče i další lidé, měl by použit zbraně velmi důkladně zvažovat,“ uvedl zástupce ředitele Policie ČR v Ostravě pro uniformovanou policii Josef Pravda.

Podle Pravdy se ostravští policisté proto při zátazích nazvaných Síto i dalších akcích snaží využívat další prostředky k zastavení vozů. „Při velkých akcích, kterých se účastní desítky policistů, dokážeme prostor hermeticky uzavřít, takže nám neproklouzne téměř nikdo,“ doplnil Pravda.

Podle Roberta Kuhna z pohotovostního pořádkového odboru ostravské policie letos výrazně ubylo řidičů, kteří se ostravským policistům pokoušejí při zátazích ujíždět. „V roce 2007 jsme zaznamenali šestačtyřicet ujíždějících šoférů. Čtyřiačtyřicet jsme nakonec dostihli. Letos bylo patnáct pokusů, třináct řidičů jsme dostihli. Vysvětlujeme si to i tím, že už vědí, jak jsme na ně připraveni a jejich šance na útěk jsou mizivé,“ dodal Kuhn.

Policisté jsou podle Pravdy na ujíždějící šoféry dobře připraveni. „Několik desítek metrů za policistou, který vozy zastavuje, je připraveno zásahové vozidlo s nastartovaným motorem. Pokud řidič nezastaví a rozhodne se ujet, je mu hned v patách,“ doplnili policisté. Další prostředek, který jsou ostravští policisté k zastavení prchajících šoférů připraveni použít, je zastavovací pás s trny. Ten se vejde do malého kufříku a během několika sekund s jeho pomocí mohou policisté přehradit cestu prchajícímu autu.