Jak informovala mluvčí ostravské policie Gabriela Holčáková, první případ se stal na ulici Stodolní v cenru Ostravy, kde si náhodný kolemjdoucí všiml podezřelého jedenadvacetiletého mladíka. Ten se po půlnoci skláněl nad jedenapadesátiletým mužem. Zájem o ležícího alkoholem znaveného chodce však nebyl veden snahou mu pomoci, nýbrž jej okrást. Dotyčný ho totiž začal šacovat a z kapsy mu vzal dvacetikorunu. Když ale zahlédl blížícího se člověka, minci zahodil a dal se na útěk. Přivolaní strážníci však od svědka získali detailní popis nepoctivce, kterého záhy zadrželi. Při vyšetřování vyšlo najevo, že jde o výtečníka, na kterého Okresní soud v Ostravě vydal příkaz k zatčení kvůli jinému zločinu. Jen v letošním roce byl přistižen při třech krádežích. Za majetkové delikty si přitom v minulosti odpykal již pět trestů.

Další nepoctivec řádil po půlnoci v Ostravě-Porubě. Dlažební kostkou rozbil výlohu prodejny na Hlavní třídě. Policisty přivolali svědci. Ochránci zákona před obchodem zahlédli pachatele poraněného na ruce. Právě odhazoval dlažební kostku a chystal se uprchnout. Hlídka jej zadržela a poskytla mu první pomoc. Poté ho převezla do nemocnice k ošetření. Výtečník vzápětí putoval na záchytku. V krvi měl totiž tři a půl promile alkoholu.

Policisté u něj našli značkové sportovní čepice a tašku v hodnotě dva tisíce korun. Jednalo se o věci ukradené z prodejny. Majitelka obchodu později uvedla, že opilý zloděj si při vloupání počínal tak nešikovně, že rozbil dveře, dvě vázy a další věci. Škoda na zařízení činí téměř čtyři a půl tisíce korun. Zloděj byl ve středu po vystřízlivění obviněn z trestných činů krádeže a poškozování cizí věci.

Podle Holčákové v obou případech policistům výraznou měrou pomohli občané.

„Jsme rádi, že se najdou lidé, kteří nejsou lhostejní ke svému okolí a neváhají protiprávní jednání oznámit a svědčit v trestním řízení,” uvedla na adresu všímavých svědků Holčáková.