V Moravskoslezském kraji bylo do konce srpna letošního roku evidováno více než sedmapadesát tisíc řidičů, kteří měli na svém kontě alespoň jeden bod. Náš region se tak v rámci republiky zařadil na čtvrté místo hned za Prahu, Jihomoravský a Středočeský kraj. Vyplývá to z nejnovějších statistických údajů, které Deníku poskytlo ministerstvo dopravy.

Čtvrtou příčku zaujímá Moravskoslezský kraj i v počtu hříšníků, kteří od platnosti novely silničního zákona nasbírali dvanáct bodů, a automaticky tak přišli na rok o řidičský průkaz. Takových motoristů je 1257. Většinou se jedná o mladé muže kolem dvaadvaceti let. Horší je pouze Jihomoravský kraj (1573), Ústecký kraj (1429) a Praha (1295).

Na pozoru se musí mít i dalších 271 moravskos­lezských motoristů, kteří již nasbírali jedenáct bodů, a sebemenší bodovaný přestupek pro ně znamená roční řidičský půst.

V rámci kraje se nejčastěji trestá v Ostravě, kde ve statistikách figuruje 15 407 bodovaných řidičů. Téměř čtyři sta z nich již muselo kvůli dosažení dvanáctibodové hranice odevzdat průkaz. Na dalších dvou místech jsou co do počtu udělených bodů Havířov a Opava.

Podle celostátních statistik je nejvíce bodovaných řidičů ve věku 34 až 35 let. Mnozí z nich výrazným způsobem překračují rychlost. Potvrzuje to i nedávný případ pětatřicetiletého muže, kterému hlídka ostravské městské policie laserovým radarem naměřila na Martinovské ulici 125 kilometrů v hodině, a to v místě, kde je povolená padesátka. Na tento přestupek je pamatováno pokutou od pěti do deseti tisíc korun, pěti body a zákazem řízení až na půl roku.