Kromě příznivců moskevského týmu by se v Ostravě měli objevit i fandové dvou polských klubů – GKS Katowice a Lech Poznaň. První z nich udržuje úzké kontakty s Baníkem, druhý pak se Spartakem Moskva.

Zájem o vstupenky již projevily desítky Poláků. Do sektoru hostí, který je vyčleněn ruským příznivcům, bylo prodáno zhruba dvě stě lístků.

„Byli jsme ubezpečeni vedením moskevského klubu, že lístky získali slušní fanoušci, kterým jde pouze o fotbal,“ uvedl severomoravský kriminalista Rostislav Chobola, zabývají se problematikou extremismu a diváckého násilí.

Sledují internet

Policisté však nevylučují, že se do Ostravy vydá po vlastní ose přes Polsko i tvrdé jádro Spartaku Moskva, které by se mohlo pokusit o vyprovokování rvaček.

„Nic nelze vyloučit, ale zatím žádné signály, kterým bychom mohli přikládat důležitost, nemáme,“ dodal Chobola s tím, že policisté jsou v kontaktu nejen s vedením Spartaku, ale také s ochránci zákona z Moskvy a Polska. „Samozřejmě sledujeme také internetové diskuse ostravských, polských i ruských fanoušků,“ doplnil Chobola. Právě na internetu se v minulých dnech objevily pokusy dohodnout si rvačku mezi fanoušky. „Otázka je, nakolik to bylo relevantní,“ řekl dále.

Nevyzpytatelní

V Ostravě budou působit smíšené česko-polské hlídky. Právě chování polských fandů je pro policisty velkou neznámou. V paměti zůstává řádění Poláků během přátelského mezistátního zápasu České republiky a Polska, které se uskutečnilo v březnu 1997 na Bazalech. Tehdy si v ulicích Ostravy a poté i na stadionu vyřizovali účty Poláci mezi sebou. Protože se nyní v Ostravě objeví příznivci GKS Katovice a Lechu Poznaň, nelze vyloučit ani tuto eventualitu.

Policisté společně se strážníky budou v okolí stadionu a na dalších místech Ostravy. Pořádek na Bazalech by měla zajistit bezpečnostní agentura Foch. „Uděláme vše pro to, aby se utkání obešlo bez incidentů. Samozřejmě jsme přijali odpovídající bezpečnostní opatření. Navýšení počtu lidí je zhruba dvousetprocentní. Z pochopitelných důvodů nebudeme uvádět konkrétní počet,“ řekl jednatel společnosti Petr Šlachta.

Raději s předstihem

Bazaly budou otevřeny již tři hodiny před utkáním. Podle Šlachty by však diváci neměli s příchodem čekat až na poslední chvíli. „Mohlo by se stát, že nestihnou začátek a možná i podstatnou část zápasu,“ řekl Šlachta s tím, že příchozí čekají hned dvě kontroly. Při první je nutné předložit vstupenky a doklad totožnosti, který je na lístku uveden. „To samozřejmě chvíli trvá. Pokud si někdo nechá doklad doma nebo zjistíme nesrovnalosti v údajech, na Bazaly ho v žádném případě nepustíme,“ řekl Šlachta.

Poté následuje klasická bezpečnostní prohlídka. „Když u někoho najdeme například rachejtli, bez náhrady ho vykážeme,“ doplnil Šlachta, který zdůraznil, že na stadion nelze nosit například ani plastové lahve. Nepovolené předměty bude možné odhazovat do přistavených kontejnerů.

Podle Šlachty by si fanoušci měli uvědomit, že nevhodným chováním mohou svému klubu způsobit velké problémy. „Budou tam delegáti UEFA, kteří nemilosrdně potrestají každý prohřešek. Mezi ně patří například sezení na schodech. Stačí jeden takový člověk a následuje pokuta. Další mohou být za petardy. A je třeba zdůraznit, že se tresty sčítají za každý jednotlivý přestupek, tedy každou petardu. Částka se pak může vyšplhat k ohromným číslům,“ uzavřel Šlachta.