Obcházejí různé firmy, instituce a úřady. Tváří se jako běžní návštěvníci vyřizující své záležitosti. Ve skutečnosti jsou to ale drzí zloději čekající na vhodnou příležitost. Vykrádají kanceláře, berou odložené oblečení a tašky, jsou schopni prohledat i šuplíky pracovních stolů. Mnohdy takto získají kořist v řádech statisíců korun.

„Ročně šetříme v Ostravě stovky takových případů. Jsou dny, kde máme tři i více takových činů, objasnit se daří v průměru každý třetí,“ uvedla mluvčí ostravské policie Gabriela Holčáková. Mezi oběti se v minulých dnech zařadila i naše redakce sídlící na Mlýnské ulici v centru Ostravy Zločinec v pozdních odpoledních hodinách vnikl do objektu, přes který se dostal až na redakční sál. Zde fotografovi ukradl odloženou brašnu s fotoaparátem a dalšími věcmi za bezmála tři sta tisíc korun.

„Potřeboval jsem rychle něco zařídit a brašnu jsem při odchodu nechal na stole. Vůbec mě nenapadlo, že by se něco mohlo stát. Objekt je dobře zabezpečen, máme tu i kamerový systém. Takovou otrlost jsem ještě nezažil. Na redakčním sále je totiž řada otevřených kójí. Zloděj vůbec nemohl tušit, jestli v některé z nich někdo nesedí a něco nedělá,“ uvedl fotograf.

Policisté zatím po pachateli neúspěně pátrají. K jeho odhalení nepomohla ani kontroly v zastavárnách a na dalších místech, kde by se ukradené věci mohly objevit. „Silně pochybuju, že s takovým fotoaparátem půjde někdo do zastavárny. Spíše ho někomu prodal přímo,” doplnil fotograf, který nezakrýval, že kdyby se mu dotyčný dostal do rukou, neskončilo by to jen u výčitek. „Bude pro něj lepší, když ho dříve než já dostanou policisté,“ uzavřel fotograf. Kriminalisté mají k dispozici i záběry z kamerového systému, na který je nepoctivec zachycen.

„Poznáte-li muže na fotografii, kontaktujte poručíka Kadlubu na telefonním čísle 974 726 883, nebo nadpraporčíka Ďurkoviče na telefoním čísle 604 539 589. Volat lze i na bezplatnou linku 158,” uvedla Holčáková, podle které mají podobný zločiny na svědomí zkušení pachatelé.

„Když je někdo v kanceláři či jinde přistihne, vždy mají po ruce nějakou výmluvu. Tvrdí například, že si spletli místnost nebo požádají o radu s tím, že někoho hledají. Přitom uvedou jméno, které si předtím přečetli někde na dveřích či vrátnici,“ prohlásila Holčáková.

Pachatelé také spoléhají na to, že zejména ve větších firmách či úřadech se všichni zaměstnanci navzájem neznají. Pokud je tedy někdo slušně oblečen a nechová se podezřele, považují ho za svého kolegu.