Na lavici obžalovaných usedlo osm mužů. Podle státního zástupce patřili mezi členy mezinárodního heroinového gangu. Tři Albánci ze severních Čech a Moravskoslezského kraje, jeden Řek žijící v Ostravě a čtyři muži z Ostravska a Havířovska, měli distribuovat drogy, zejména heroin v Moravskoslezském, Olomouckém a Jihomoravském kra­ji.

Jedním z aktérů je Albánec Muhamed Gutiqi žijící na Karvinsku. Ten mimo jiné proslul svým projektem na vybudování mešity v Orlové na Karvinsku.

Okresní soud mu uložil šest roků vězení, současně jej vyhostil z České republiky. Zbylým obžalovaným vyměřil od podmíněného trestu až po čtyři a půl roku žaláře.

Skupinu v červnu předloňského roku zatkli detektivové z národní protidrogové centrály. Akce s krycím názvem Dalibor současně proběhla v Ostravě a v severních Čechách. Asistovaly při ní speciální zásahové jednotky a také kriminalisté z ostravského týmu Toxi. Při domovních a osobních prohlídkách našli ochránci zákona přibližně pět a půl kilogramu heroinu. Po naředění by se jeho cena na českém trhu pohybovala kolem jedenácti milionů korun. Z uvedeného množství by se dalo vyrobit 220 tisíc dávek.

Kolik drogy stačili obžalovaní do svého zatčení prodat, se již zřejmě nikdy nepodaří zjistit. Samotný Gutiqi podle státního zástupce převzal nejméně 1,4 kilogramu heroinu. Svému albánskému kolegovi ze severních Čech platil pět set korun za gram. Po naředění lékem paracetamol a kofeinem prodával gram za osm set až tisíc korun. Drogu předával dalším distributorům nebo přímo odběratelům. Heroin společně nabízeli zejména před velkými nákupními centry a na benzinových stanicích.

„Je to vykonstruovaný případ. Chcete mě za každou cenu zlikvidovat a odsoudit. Stojí za tím ti gauneři policejní,“ prohlásil již při zahájení procesu Gutiqi. Právě on měl největší zásluhu na tom, že se celý proces táhl od léta loňského roku a musel být několikrát odročován. Gutiqi ostravský soud několikrát obvinil z podjatosti, výhrady měl i vůči překladatelce z Albánštiny, která podle něj vůbec nerozumí jeho mateřskému jazyku a navíc „jde na ruku“ policistům.