Generální ředitel Vladimír Trochta a místopředseda dozorčí rady Václav Kratochvíl čelili obžalobě z trestného činu zneužívání informací v obchodním styku. Podle státního zástupce odčerpali z firmy v roce 2001 kolem 55 milionů korun. Údajně se tak stalo při nezákonných transakcích s jejími dluhy. Trochta i Kratochvíl tvrdí, že nic zločinného neudělali, naopak Ostroj svou aktivitou zachránili. Odmítli také, že by podvodně získali peníze, jak uvedl žalobce.

Stejný soud Trochtu i Kratochvíla již v zimě předloňského roku za tento čin odsoudili k šesti a pěti letům vězení. Oba se však proti verdiktu odvolali k Vrchnímu soudu v Olomouci, který rozsudek zrušil a nařídil nové projednávání. Krajskému soudu uložil, aby provedl doplňující důkazy a vše znovu pečlivě zvážit. A to nejen z hlediska samotné transakce.

„Jednání obžalovaných je nutné hodnotit komplexně,“ zdůraznil odvolací soud, který konstatoval, že oběma obžalovaným se nakonec podařilo podnik zachránit. „Výsledek, kterého dosáhli, je velmi pozitivní pro Ostroj Opava i jeho zaměstnance,“ dodal olomoucký soud. Krajský během nového hlavního líčení dospěl k závěru, že se nejednalo o trestný čin.