Jen duševní porucha – patická sexuální agresivita zachránila od přísnějšího trestu devětadvacetiletého Radima Válka z Ostravy. Krajský soud v Ostravě mu v pátek 26. září vyměřil tři roky a deset měsíců vězení za to, že v Ostravě přepadl sedm žen a dívek. Osahával je a snažil se je přimět k různým praktikám. Počínal si přitom velmi agresivně.

Soud jej nakonec uznal vinným z trestných činů pokusu o znásilnění a vydírání. Hrozilo mu až dvanáct let vězení.

Podle senátu však v důsledku duševní poruchy, kterou u něj zjistili soudní znalci, jednal ve stavu snížené příčetnosti. Proto mu uložil trest pod spodní hranicí trestní sazby, která činí pět až dvanáct let.

Válek číhal zejména v lokalitě Starý Zábřeh. Vybíral si oběti, které se v nočních nebo časných ranních hodinách vracely samy z restaurací a diskoték. Zpovzdálí je sledoval až k jejich domu. V chodbách nebo u výtahů se na ně vrhl, začal je osahávat, pokoušel se je vysvléct a snažil se je přimět k různým sexuálním úsluhám. Ke klasickému znásilnění naštěstí ani jednou nedošlo. Některé z obětí křikem přivolaly pomoc, jiné jej zahnaly na útěk. Všem ale zůstanou hrůzné zážitky na celý život.

Obžalovaný se během procesu přiznal, že dívky sledoval a vešel za nimi až do domů. Zde je napadl. Odmítl však, že by si počínal agresivně. „Maximálně to bylo jen nějaké osahávání,“ tvrdil Válek. Důkazy a výpovědí dívek však hovořily o něčem jiném.

Obětem bylo mezi sedmnácti a třiatřiceti lety. První zločin se odehrál 30. června, poslední pak 25. listopadu. Všechny měly stejný scénář. Za sledovanou obětí vešel do domu, případně ji vtlačil do chodby poté, co otevřela dveře. Následovalo brutální přitlačení k zábradlí, osahávání a také oplzlé výzvy. Když se některá z dívek snažila vymanit z jeho sevření, neváhal použít sílu. Jednu z obětí zachránilo to, že jej kousla do ramene, a pak začala křičet. Další ženu zatáhl ke schodišti a zde částečně vysvlékl. Oběť naštěstí začala volat o pomoc a když jeden ze sousedů otevřel dveře, Válek zpanikařil a utekl. S přibývajícími zločiny stoupala i jeho agresivita.