Sérii hned třinácti krádeží má na svědomí osmadvacetiletý muž z Ostravy. Přestože jde o zkušeného výtečníka, několikrát se nechal napálit. Jednou vzal makety mobilů, jindy mu někdo ukradl tiskárnu, kterou si přivlastnil po vloupání do prodejny.

Celkem způsobil škodu za půl milionu korun. Policisté jej zadrželi v těchto dnech v časných ranních hodinách. Zatčení předcházela kuriózní honičcka, při které se snažil uprchnout na bicyklu. Drama začalo ve chvíli, kdy si hlídka všimlamuže vyjíždějícího na kole z garáží na ulici Kpt. Vajdy v Ostravě. Ochránci zákona jej chtěli zastavit – odpovídal totiž popisu pachatele, který jen o několik hodin předtím vnikl do prodejny na jiném místě Ostravy. Muž ale šlápl do pedálů a pokusil se zmizet mezi domy. To se mu ale nepodařilo. Policisté jej dopadli a prohledali. „Měl u sebe svítilnu, nářadí a šperky,” uvedla mluvčí ostravské policie Gabriela Holčáková.

Kriminalisté záhy zjistili, že mají co do činění se zkušeným zlodějem, který kradl od května letošního roku do těchto dnů.

„Místem činů byla v osmi případech Ostrava-Hrabůvka, čtyřikrát Ostrava-Zábřeh a jednou Ostrava-Stará Bělá,” dodala Holčáková.

Zloděj si vybíral zejména prodejny a stánky, vloupal se však také do rodinných domů, vozidla, bytu a střední školy. Bral vše, co mělo nějakou hodnotu – mobilní telefony, platební kartu, šperky, notebook, potravinářské zboží i povinnou výbavu aurtomobilů i další věci.

Nejvíce zbohatl po vniknutí do zlatnictví na ulici Výškovické v Ostravě-Zábřehu, odkud zmizely desítky stříbrných prstenů, náramků, řetízků, náhrdelníků, náušnic, přívěsků, vše za téměř 300 tisíc korun.

Spokojený musel být i po „návštěvě” rodinného domu, kde našel téměř sto lahví kvalitního vína. Dovnitř se dostal otevřenými sklepními dveřmi.

Také při dalším vloupání mu nechtě pomohli samotní majitelé rodinného domku. Otevřel si totiž pomocí náhradního klíče uloženého v úkrytu před vstupními dveřmi. Vzal platební kartu, oblečení, mobilní telefony a zlatý řetízek.

Během své poslední zlodějské výpravy, při které jej zadrželi policisté, si na své konto připsali hned tři zločiny. Nejprve rozbil vstupní dveře a vitrínu obchodu v Ostravě-Hrabůvce, odkud si ale odnesl pouze makety mobilních telefonů. Když zjistil svůj omyl, napodobeniny vyhodil. Poté vnikl do jiné prodejny, kde ukradl příruční tiskárnu pokladních bloků. S lupem naskočil na kolo a vydal se na další cestu. Tiskárnu ale vzápětí odložil – překážela mu v jízdě. Když se později pro ni vrátil, zjistil, že mu ji někdo ukradl. Krátce před svým zatčením se ještě pokusil vloupat do třetí prodejny, u které chtěl vypáčit výlohu. „Od svého úmyslu upustil až poté, co zjistil, že výloha je jištěna kovovou mříží,” řekla Holčáková.

Zloději hrozí až tři roky vězení.