Ještě nedávno byl „štvanou zvěří“, po které pátral Interpol. V České republice totiž nenastoupil do vězení, kde si měl odpykat sedmiletý trest. Několik roků se ukrýval na neznámém místě. Nyní se může znovu objevit na veřejnosti bez obav z toho, že by jej zatkla police. Řeč je o jednom z nejbohatších a nejvlivnějších podnikatelů devadesátých let Jiřím Koschaným z Opavy, které ve slezské metropoli vlastnil řadu pozemků. Jeho firmy působily po celé republice.

V pondělí 20. října v doprovodu svého právního zástupce vešel do jednací síně Krajského soudu v Ostravě, jenž se musí znovu zabývat jeho případem, který kdysi skončil sedmiletým odsuzujícím verdiktem. Rozhodl o tom Ústavní soud, který vyhověl námitkám Koschaného.

Porušeno právo

„Bylo porušeno základní právo stěžovatele na spravedlivý proces,“ konstatoval koncem dubna letošního roku Ústavní soud, který zrušil všechna původní rozhodnutí a nařídil nové jednání.

Vše se točí kolem údajného podvodu vůči bankám, jež měl Koschaný v roce 1997 připravit o patnáct milionů korun, které měly být použity na automobilové transakce. To se ale podle státního zástupce nestalo a dluh nebyl splacen. Koschaný, označovaný za kontroverzního podnikatele, po celou dobu tvrdil, že je nevinný.

Kdysi sebevědomý a suverénní muž, který v devadesátých letech patřil k nejbohatším a nejvlivnějším podnikatelům v České republice, působil v pondělí u soudu unaveným až rezignovaným dojmem. V současné době je bez zaměstnání, kauza táhnoucí se řadu let přinesla velké problémy i jeho rodině.

Jsem oběť

Podle Koschaného stojí za vším vlivní regionální podnikatelé, z nichž někteří byli zpočátku jeho obchodní partneři. Dokonce hovořil o provázanosti na opavské státní zastupitelství.

„Zpočátku se mi dařilo vše, na co jsem sáhl. Všechno šlo jak po másle. Zlí jazykové říkali, že mi hoří i voda,“ popisoval své podnikatelské začátky Koschaný. Během chvilky dokázal vytvořit podnikatelské impérium – ovládal desítky firem, obraty se počítaly na miliardy korun. Jeho společnosti prodávaly mimo jiné zahraniční vozidla. Například u značky Renault ovládal čtvrtinu českého trhu. I díky svému způsobu podnikání si ale vytvořil řadu nepřátel.

Navíc, jak sám řekl, při rozšiřování aktivit špatně odhadl lidi, kterým důvěřoval. Právě oni měli stát za jeho koncem. Koschaný dokonce tvrdil, že jeden z nich mu měsíc před zatčením řekl, kdy si pro něj přijde policie. „Nevěnoval jsem tomu pozornost,“ řekl Koschaný. V uvedený den byl ale skutečně zatčen. Ve vazbě pak strávil více než půl roku. Následoval proces, při kterém jej Krajský soud v Ostravě nejprve zprostil celé obžaloby. Zpochybnil totiž výpověď korunní svědka. Vrchní soud ale rozhodnutí zrušil a případ vrátil k novému projednávání. Tentokrát již krajský soud uložil tři a půl roku vězení. Vrchní soud pak v rámci odvolacího řízení uložil sedmiletý trest. Nejvyšší soud později dovolání Koschaného zamítl. Ústavní soud ale letos v dubnu konstatoval, že bylo porušeno právo na spravedlivý proces a všechny verdikty zrušil. Na základě toho byl odvolán i dříve vydaný eurozatykač, a Koschaný se mohl vrátit domů. Kde se po celou dobu ukrýval, odmítl říct. „K tomu se nebudu vyjadřovat,“ prohlásil v pondělí. „Přišel jsem o všechno. Celou kauzu cítím jako nesmírnou křivdu,“ uzavřel Koschaný.

Hlavní líčení je plánováno do konce října.